Köftede kinoa kullanımının akrilamid oluşumu ve diğer bazı fizikokimyasal özellikler üzerine etkisi
The effect of using quinoa in meatballs on acrylamide formati̇on and other some physicochemical properties
  1. Tez No: 691793
  2. Yazar: BÜŞRA KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmada fonksiyonel bir gıda olarak kabul edilen kinoanın köfte üretiminde kullanılmasının akrilamid oluşumuna etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca köftenin tekstürel özellikleri ile bazı fizikokimyasal (pH, nem, pişirme kaybı, renk ve TBARS) özelliklerine etkisinin belirlenmesi de bu araştırmanın diğer bir amacıdır. Yöntem: Farklı seviyelerde (%0, %2, %4 ve %6) kinoa tohumu unu ve kontrol grubunda %6 ekmek kırıntısı kullanılarak üretim gerçekleştirilmiş ve örnekler 180° 2 dakika (az pişmiş), 4 dakika (pişmiş) ve 6 dakika (çok pişmiş) süre ile ısıl işleme tabi tutulmuştur. Örneklere uygulanan ısıl işlemden sonra akrilamid analizleri ve diğer fiziko-kimyasal ve tekstürel analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma şansa bağlı tam bloklar deneme planına göre iki tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Bulgular: Kinoa kullanım oranının artması ve pişirme süresinin uzaması pH değerinde artışa neden olmuştur. Örneklerde en yüksek ortalama nem değeri %2 kinoa içeren grupta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the research, it was aimed to determine the effect of using quinoa, which is accepted as a functional food, in the production of meatballs on the formation of acrylamide. In addition, determining the effects of its on textural properties and some physicochemical (pH, moisture, cooking loss, color and TBARS) properties of meatball is another aim of this research. Method: Production was carried out using quinoa seed flour at different levels (0%, 2%, 4% and 6%) and 6% bread crumbs in the control group and samples were heat treated at 180° for 2 minutes (rare), 4 minutes (cooked) and 6 minutes (well-done). After the heat treatment applied to the samples, acrylamide analyzes and other physico-chemical and textural analyzes were carried out. The study was set up and conducted as two replications according to a randomized complete blocks trial plan. Result: The increase in the use of quinoa and the prolonged cooking time caused an increase in the pH value. The highest average moisture value in the samples was determined in the group containing 2% quinoa.