Facilitating cost control practices through BIM applications
Maliyet kontrol pratiklerinin BIM uygulamalarıyla kolaylaştırılması
  1. Tez No: 691819
  2. Yazar: SELÇUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY DEMİRKESEN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnşaat sektöründe farklı disiplinlerin büyük ve karmaşık yapılarda bir arada çalışması entegrasyon sorunları, verimlilik kayıplarına yol açmaktadır. Bu nedenle maliyet kontrolü zorlaşan ve başlangıç bütçesini aşan projeler ortaya çıkabilmektedir. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) 3 boyutlu (3B) dizaynın yanı sıra modele zaman ve maliyet bilgisi ekleme imkânı da sağlar. YBM sunduğu yüksek görselleştirme, ente-grasyon ve iş birliği olanakları inşaat projelerinin her alanında önemli kolaylıklar sunar. Bu çalışma inşaat projelerinde maliyet kontrol ve yönetim sürecinin YBM uygulamalarıyla kolaylaştırılması konusunu incelenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak literatür taramasıyla maliyet yönetimi, YBM konusu ve araçları, buna ilaveten güncel YBM uygulamaları ele alınmıştır. Proje Yöne-timi Bilgi Kılavuzu'na (PMBOK) göre maliyet yönetim aşamaları, YBM konusunun ve YBM yazılımlarının sundukları özellikler, ayrıca BIM uygulamalarıyla yürütülen güncel maliyet yönetim aşamaları incelenmiş ve kapsamlı tanımları yapılmıştır. Litera-tür taraması sonucunda, PMBOK'un maliyet yönetimi aşamalarına ve güncel çalışma-lara göre YBM tabanlı bir maliyet yönetimi çerçevesi sunmak için YBM araçları ile maliyet yönetimi gereksinimleri belirlenmiş ve iş akış diyagramları oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında ise sunulan YBM temelli maliyet yönetim çerçevesi, endüstriyel yapıyı içeren bir YBM modeli üzerinden durum çalışması ile projenin genel işleyişi simule edilerek maliyet yönetimi aşamalarına göre test edilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise durum çalışması ile test edilen YBM temelli maliyet yönetimi çerçevesinin işlerliği, geçerliliği ve işlem süreçlerin ilişkileri konusundaki bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonucunda bulgular ve eksiklikler sektör profesyonellerine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the construction sector, the co-operation of different disciplines in large and complex structures causes integration problems and productivity losses. Therefore, projects become difficult to control, and exceed the initial budget. Building Infor-mation Modeling (BIM) enables 3-dimensional (3D) design, and combine time and cost information. The high visualization, integration and collaboration opportunities offered by YBM provide important convenience in construction projects. This study examines facilitating the cost control and management process in construction projects with BIM applications. In this study, the current BIM applications, cost management, the subject of BIM and BIM tools were discussed through literature review. In line with the Project Management Information Guide (PMBOK), cost management stages, features of-fered by BIM software and BIM subject, and the current cost management stages carried out with BIM applications were examined and comprehensively defined. Through literature review, cost management requirements were determined with BIM tools and work flow diagrams were created to present a BIM-based cost management framework. In the second part, the BIM-based cost management framework presented was tested per cost management stages by simulating the general operation of the project with a case study on a BIM model that includes the industrial structure. In the final part, the findings on the functionality, validity and correlativity of transaction processes of the BIM-based cost management framework, tested with a case study, were presented. Lastly, findings and deficiencies were presented to in-dustry professionals.