Restoran işletmelerinde pazarlama kültürünün işletme performansına etkisi
The effect of marketing culture on business performance in restaurant businesses
- Tez No: 691901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL KEMAL GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşletmeler, rekabet avantajı ve pazar üstünlüğü konularında amaçlarına ulaşmak için farklı gruplar ve kültürlerle birlikte çalışan bir pazarlama kültürüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bu durum işletmelerin iş görme biçimi ve işin kalitesini ifade eden işletme performansını etkilemektedir. Bu araştırmada pazarlama kültürü ve pazarlama kültürünün işletme performansına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmada 4 sorudan oluşan kişisel bilgiler formu ve Webster (1993) tarafından geliştirilen pazarlama kültürü ölçeği kullanılmıştır. Ölçek“Hizmet Kalitesi, İçsel İletişim, Satış Görevi, Organizasyon, Kişiler Arası İlişkiler ve Yenilikçilik”olmak üzere 6 boyut ve işletme performansı için tek boyut 4 ifade olmak üzere toplam 38 ifadeden oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, pazarlama kültürünün işletme performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pazarlama kültürü boyutlarında ise yaş ve eğitim durumuna göre içsel iletişim, satış görevi, kişiler arası ilişkiler ve yenilikçilik boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Deneyime göre ise satış görevi ve kişiler arası ilişkiler boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Pazarlama kültürü boyutlarından hizmet kalitesi, kişiler arası ilişkiler ve yenilikçilik boyutları ile işletme performansı arasında anlamlı etkisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses need a marketing culture that works with different groups and cultures to achieve their goals in competitive advantage and market superiority. This situation affects the way the businesses operate and the business performance, which reflects the quality of the work. In this study, it is aimed to examine the effects of marketing culture and marketing culture on business performance. In the research, scanning model, one of the quantitative research designs, was applied. In the study, a personal information form consisting of 4 questions and a marketing culture scale developed by Webster (1993) were used. The scale consists of 38 statements in 6 dimensions as“Service Quality, Internal Communication, Sales Position, Organization, Interpersonal Relations and Innovation”and 4 statements in one dimension for business performance. According to the results of the research, a significant difference was found in the perception of firm performance by gender. In the dimensions of marketing culture, a significant difference was found in the dimensions of internal communication, sales task, interpersonal relations and innovativeness according to age and educational status. According to the experience, a significant difference was found in the dimensions of the sales task and interpersonal relations. Significant relationships have emerged between the dimensions of marketing culture, service quality, interpersonal relationships, and innovation dimensions, and business performance.