Bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servisi'nde kardiyopulmoner arrest vakalarının resüsitasyon başarısı ve prognozu ile ilişkili faktörler
Factors related to resuscitation success and prognosis of cardiopulmonary arrest cases in a training and research hospital emergency service
  1. Tez No: 691991
  2. Yazar: FATİH CEMAL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner arrest vakalarına ait ülkemizdeki epidemiyolojik verilere katkı sağlamak, acil serviste resüsitasyon uygulanan hastaların demografik verilerinin incelenmesi, mortalite oranlarının belirlenmesi, kardiyopulmoner resüsitasyonu başarı ile sonuçlanan hastaların başarı durumunu etkileyen parametrelerin araştırılması, kısa ve orta vadede prognozu etkileyen faktörlerin tespiti ve bu faktörlerin sonucu ne ölçüde etkilediğinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma retrospektif tanımlayıcı türde planlanmıştır. S.B.Ü Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SUAM), Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden 01.01.2015 ile 31.12.2019 tarihleri arasındaki 5 yıllık hasta dosya kayıtları incelenerek yapılmıştır. Çalışmada örneklem hesabı yapılmamış, 5 yıllık zaman dilimindeki acil servise kabulü yapılan tüm kardiyopulmoner arrest vakalarına ulaşılması hedeflenmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Acil servis resüsitasyon başarı ihtimalini; kullanılan adrenalin miktarındaki 1 birimlik artışın 0,24 kat azalttığı, Bikarbonat değerindeki 1 birimlik artışın 0,68 kat arttırdığı,Baz Eksisi değerindeki 1 birimlik artışın 0,31 kat azalttığı, Laktat değerindeki 1 birimlik artışın 0,16 kat azalttığı tespit edildi. Kısa vadede hayatta kalma ihtimalini; Laktat değerindeki 1 birimlik artışın 0,13 kat azalttığı, Potasyum değerindeki 1 birimlik artışın 0,34 kat azalttığı tespit edildi. Orta vadede hayatta kalma ihtimalini; yaşın 1 birim artışının 0,04 kat azalttığı, Potasyum değerinin 1 birim artışının 0,42 kat azalttığı tespit edildi. Sonuç: Acil servis resüsitasyon başarısını kullanılan adrenalin miktarı, Laktat ve Baz Eksisi seviyelerindeki yükseklik negatif yönde etkilerken; Bikarbonat seviyelinde ki yüksekliğin pozitif yönde etkilediği, orta vadede hayatta kalma ihtimalini acil serviste Laktat ve Potasyum değerindeki yüksekliğin negatif yönde etkilediği, orta vadede hayatta kalma ihtimalini yaşlı olmanın, Potasyum seviyelerinin yüksek olmasının negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Literatürde benzer çalışmalar bulunsa da resüsitasyon başarısı ve kısa, orta vade prognozu etkileyen faktörlerin etki derecelerini kıyaslayan yayın çok az sayıdadır. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması algoritma geliştirme çabalarına destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Examination of the demographic data of the patients who underwent resuscitation in the emergency department, determination of mortality rates, investigation of the parameters that affect the success of those who have successful resuscitation, identification of factors affecting prognosis in the short and medium term and to determine to what extent these factors affect the result. Materials and Methods: It is a retrospective descriptive study. It was made over the 5-year patient file records of S.B.Ü Konya Training and Research Hospital (SUAM). In the study, no sample calculation was made, and it was aimed to reach all accepted cardiopulmonary arrest cases within a 5-year period. The obtained data were transferred to the computer environment and analyzed. Results: Emergency department resuscitation probability of success; it was determined that 1 unit increase in the amount of adrenaline used decreases 0,24 times, 1 unit increase in Bicarbonate increases 0,68 times, 1 unit increase in Base Excess value decreases 0,31 times, 1 unit increase in Lactate value is 0,16 times. Short-term survival probability; it was determined that 1 unit increase in Lactate value decreased 0,13 times, 1 unit increase in Potassium value decreased 0,34 times. Probability of survival in the medium term; it was determined that 1 unit increase in age decreased 0,04 times, and 1 unit increase in Potassium value decreased 0,42 times. Conclusion: While the amount of adrenaline used and the high levels of Lactate and Base Excess affect the success of the emergency service resuscitation negatively; The high level of Bicarbonate affect positively. The high Lactate and Potassium levels negatively affect the probability of survival in the medium term. Being old and having high Potassium levels negatively affect the probability of survival in the medium term. Although there are similar studies in the literature, there are very few publications comparing the effects of factors affecting resuscitation success, short and medium term prognosis. Further studies on this subject will support algorithm development efforts.