The influence of autobiographical memory specificity on goal setting in non-depressed individuals
Depresyonu olmayan bireylerde otobiyografik anı özgüllüğünün hedef özgüllüğüne olan etkisi
  1. Tez No: 692318
  2. Yazar: İLAYDA KORKUTMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Önceki araştırmalar, aşırı genellemenin depresif bireylerin sahip olduğu bir eğilim olduğunu ve aynı zamanda bunun hem otobiyografik anılarına (diğer bir deyişle aşırı genel bellek-AGB) hem de kişisel gelecek hedeflerine yansıyarak genel otobiyografik bellek ve genel hedef oluşturma ile sonuçlandığını göstermiştir. Sonraki araştırmalar ise, geçmiş ve gelecek epizodik anıların yüksek oranda birbiriyle bağlantılı olduğunu ve birbirlerinden etkilendiklerini, ancak bunun yönünün net olmadığını ileri sürmüştür. Ayrıca literatür yalnızca depresif örneklemden oluşmuştur. Bu çalışmada, depresyonu olmayan bireylerde AGB'nin genel yaklaşma veya kaçınma hedefleri belirlemeye yol açıp açmadığı araştırıldı. Katılımcılar rastgele olarak bu dört gruptan birine atandı: özgül-başarılı, özgül-başarısız, genel-başarılı ve genel-başarısız. Özgül-başarı koşulunda, katılımcılardan başarı kelimesiyle ilgili özgül otobiyografik anılar hatırlamaları istendi. Özgül-başarısızlık koşulunda, katılımcılardan başarısızlık kelimesiyle ilgili özgül otobiyografik anıları hatırlamaları istendi. Genel-başarı ve genel-başarısızlık koşullarında, katılımcılara, kendilerine sunulan kelimeye göre genel bir otobiyografik anı hatırlamaları talimatı verildi. Ardından, katılımcılara, yaklaşma ve kaçınma hedeflerini yazmalarını gerektiren bir görev verildi. Sonuçlar, AGB'nin depresyonda olmayan katılımcılarda genel hedef belirlemeye yol açmadığını gösterdi. Bu sonuçlar, AGB ile azalmış hedef özgüllüğü arasındaki ilişkinin depresif duruma özgü olabileceğini ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Previous research demonstrated that over-generalization is a tendency depressed individuals have, and it also translates to both autobiographical memories (aka over-general memory-OGM) and personal future goals, resulting in general autobiographical memory and goal construction. Following research also asserted that past and future episodic memories are highly interlinked and influenced by each other, however, the direction of it was not clear and the literature only consists of depressed samples. In this study, it was investigated whether OGM leads to setting general approach or avoidance goals in non-depressed individuals. The participants were randomly assigned to one of these four groups: specific-success, specific-failure, general-success, and general-failure. In specific-success condition, participants were asked to retrieve specific autobiographical memories related to the word success. In specific-failure condition, participants were required to retrieve specific autobiographical memories related to the word failure. In general-success and general-failure conditions, participants were instructed to retrieve a general autobiographical memory according to the cue word they were presented. Next, the participants followed the study with a goal task which required them to write their approach and avoidance goals. The results showed that OGM did not lead to general goal setting in non-depressed participants. These results imply that the relationship between OGM and reduced goal specificity might be peculiar to depressive state.