Ortaokul 6. sınıf yoğunluk konusunun öğretiminde fen-teknoloji-sanat-matematik-mühendislik (STEAM) yaklaşımının etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the science-technology-engineering-art-mathematics (STEAM) approach in teaching the secondary school 6th grade density subject
- Tez No: 692912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AÇIKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, 6. sınıf yoğunluk konusuna yönelik olarak hazırlanan Fen-Teknoloji-Sanat-Matematik-Mühendislik (STEAM) yaklaşımına dayalı etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimleri dersine karşı tutumlarına ve STEAM disiplin alanlarına yönelik algılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Karma araştırma deseninin kullanıldığı araştırmanın örneklemi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Kilis merkezinde bulunan bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 57 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel veriler, yoğunluk başarı testi, fen bilimleri dersi tutum ölçeği ve STEAM algı ölçeği kullanılarak, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle, nicel veriler ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, paired t-testi, Man Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda STEAM etkinliklerinin kullanıldığı örneklem grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir fark olduğu ve etki büyüklüğünün de kontrol gurubuna kıyasla daha büyük olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin uygulama sonrası fen bilimleri dersine karşı tutumlarında anlamlı bir fark olmadığı, deney grubundaki öğrencilerin STEAM algılarında ve çeşitli alt boyutlarında uygulama öncesine göre istatiksel olarak anlamlı gelişmeler elde edildiği tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen nitel verilerin de nicel bulguları destekler nitelikte olduğu belirlenmiş ve sonraki araştırmalar ve sınıf için etkinlikler kapsamında çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of the activities based on the Science-Technology-Art-Mathematics-Engineering (STEAM) approach prepared for the 6th grade density topic on the students' academic achievements, their attitudes towards the science course, and their perceptions of STEAM discipline areas. The sample of the research, in which mixed research design was used, consists of 57 students studying in the 6th grade of a secondary school in Kilis in the 2019-2020 academic year. In the research, quantitative data were obtained by using density achievement test, science course attitude scale, and STEAM perception scale while qualitative data were obtained by semi-structured interview form. Qualitative data were analyzed by descriptive analysis method, and quantitative data were analyzed using Wilcoxon Signed Rank Test, paired t-test, and Man Whitney-U test. As a result, it was determined that there was a significant difference in the academic achievement of the experimental group students in the sample group in which STEAM activities were used, and the effect size was larger than the control group. It was determined that there was no significant difference in the students' attitudes towards science for two groups and the statistically significant improvements were determined in the students' STEAM perceptions and its some sub-dimensions in the experimental group compared to the pre-application. It was determined that the qualitative data obtained from the study also supported the quantitative findings, and various suggestions were made within the scope of activities for future research and classroom activities.