Down sendromlu çocuklarda hippoterapinin fonksiyonel mobilite ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 693262
  2. Yazar: YELDA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı down sendromu tanısı almış çocukların alacakları hippoterapi uygulamasının fonksiyonel mobilite ve denge üzerinde etkili olup olmadığını incelemek üzere yapılan deneysel bir çalışmadır. Katılımcıların alınma ve alınmama kriterleri değerlendirilerek, 17 kişi kontrol ve 17 kişi deney (hippoterapi) grubu olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna 6 hafta boyunca, haftada 3 gün denge egzersizlerini içeren fizyoterapi uygulanmıştır. Hippoterapi grubuna ise denge egzersiz programına ek olarak, 6 hafta boyunca haftada 1 seans, 20 – 30 dk at yardımı ile denge egzersizleri uygulanmıştır. 6 haftalık uygulamanın sonucunda Pediatrik Berg Denge Ölçeği, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Pediatrik Fonksiyonel Bağımsız Ölçeği tekrar uygulanarak veriler elde edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların %44,1'i erkek, %55,9'u kız çocuklarından oluşmaktadır. Hippoterapi grubunun %76,5'i kız, %23,5'i erkek ve kontrol grubunun %35.3'ü kız, %64.7'si erkek çocuktan oluşmaktadır ve cinsiyet değişkeni gruplara göre farklılaşmaktadır. Pediatrik Berg Denge Ölçeği (t=2,370; p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is an experimental study to examine whether the hippotherapy application of children diagnosed with Down syndrome has an effect on functional mobility and balance. Considering the inclusion and exclusion criteria of the participants, they were randomly divided into two groups, 17 as control and 17 as the experiment (hippotherapy) group. Physiotherapy including balance exercises was applied to the control group for 6 weeks, 3 days a week. In the hippotherapy group, in addition to the balance exercise program, balance exercises were applied with the aid of a horse for 1 session per week for 20-30 minutes for 6 weeks. At the end of the 6-week application, the data were obtained by applying the Pediatric Berg Balance Scale, Timed Get Up and Go Test, and the Pediatric Functional Independent Scale again. 44.1% of the participants included in the study are boys and 55.9% are girls. The hippotherapy group consists of 76.5% girls, 23.5% boys and 35.3% girls and 64.7% boys of the control group, and the gender variable differs according to the groups. A statistically significant difference was found in the Pediatric Berg Balance Scale (t = 2.370; p 0.05).