Otantik liderlik ile psikolojik sermaye arasındaki ilişki
The relationship between authentic leadership and psychological capital
  1. Tez No: 693483
  2. Yazar: ESRA ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada otantik liderlik ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışma kapsamında otantik liderlik ile psikolojik sermaye arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı ve deneyim, statü, yaş, cinsiyet ile eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın önemi; daha önce benzer çalışmalar yapılmış olsa da İstanbul'da hizmet sektöründe faaliyette bulunan işletmelerde çalışanlarının otantik liderlik özellik algılamaları ile psikolojik sermaye düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada işletme çalışanlarının psikolojik sermaye seviyeleriyle yöneticilerin otantik liderlik özellikleri arasındaki ilişki yapılan anket çalışması ile incelenmiştir. Ele alınan anket çalışmasıyla demografik değişkenlerin psikolojik sermaye ve otantik liderlik algısı üzerinde bir farklılık meydana getirip getirmediği de incelenmiştir. Yapılan analizler neticesinde işletme çalışanlarının psikolojik sermaye seviyeleriyle yöneticilerin otantik liderlik özellikleri arasında yüksek derecede ilişki bulunduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca ele alınan işletme çalışanlarının demografik özelliklerin genelinin otantik liderlik algıları üzerinde anlamlı bir farklılık meydana getirdiği görülmektedir. Erkek katılımcıların otantik liderlik düzeylerinin, ilişkilerde şeffaflık düzeylerinin, bilgiyi dengeli değerlendirme düzeylerinin; kadın katılımcılardan yüksek olduğu belirlenmiştir. 25-28 yaş grubunda olan katılımcıların otantik liderlik düzeyinin, ilişkilerde şeffaflık düzeyinin, içselleştirilmiş ahlak anlayışı düzeyinin, öz farkındalık düzeyinin diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir Alt-orta statüye sahip olan katılımcıların otantik liderlik düzeyinin, ilişkilerde şeffaflık düzeyinin, içselleştirilmiş ahlak anlayışı düzeyinin, bilgiyi dengeli değerlendirme düzeyinin, öz farkındalık düzeyinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca otantik liderliğin psikolojik sermaye değişkeni üzerindeki etkisini incelemek için doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Otantik liderlik düzeyinin psikolojik sermayeyi düzeyini tek başına %40.2'sini açıkladığı belirlenmiştir. Otantik Liderlik bir birim artırıldığında psikolojik sermaye düzeyini 0,497 kat kadar olumlu yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between authentic leadership and psychological capital. For this purpose, the questions of whether there is a meaningful relationship between authentic leadership and psychological capital and whether there is a significant difference according to experience, status, age, gender and educational status were sought in the scope of the study. The importance of research; It is the study of the relationship between the psychological capital levels of the employees in the service sector and their perceptions of authentic leadership characteristics, although similar studies have been conducted before. In this study, the relationship between the psychological capital levels of business employees and the authentic leadership characteristics of managers was examined with a survey study. Whether the demographic variables make a difference on psychological capital and authentic leadership perception was also examined with the questionnaire. As a result of the analysis, it was found that there was a high degree of correlation between the psychological capital levels of business employees and the authentic leadership characteristics of managers. In addition, it is seen that the demographic characteristics of the business employees in question make a significant difference on the authentic leadership perceptions in general. Male participants' authentic leadership levels, information transparency levels, balanced smear levels; as well as higher than female buyers. The authentic leadership level of the participants in the age group 25-28, the level of transparency in relationships, the level of internalized moral understanding, the level of self-awareness of the participants with other lower-middle status, the level of authentic leadership, the level of transparency in relationships, the level of internalized moral understanding, below, where the level of leveling, the level of self-awareness is higher than the others. In addition, authentic psychological deep change analysis was conducted. As the authentic leadership level alone explains the psychological capital level of 40.2%. When a unit of Authentic Leadership is increased, it is seen that it affects the psychological high level 0.497 times.