Çocukluk travmalarıyla ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma and relationship addiction
- Tez No: 693619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerde ilişki bağımlılığı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, ilişki bağımlılığı ve çocukluk travmaları arasındaki ilişkinin demografik özelliklere göre etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma gönüllülük esasına dayalı %54.5'i kadın 304 katılımcı ve %45.5'i erkek olan 254 katılımcı eşlik etmiştir. Veri toplama araçları olarak, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği, Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği ve araştırma için oluşturulan Sosyo-Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS(Statistical Package Program for Social Science) 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, çocukluk çağı travmalarına ilişkin algının artmasıyla ilişki bağımlılığı düzeyinin de arttığı görülmektedir. Modele göre çocukluk çağı duygusal istismar ve duygusal ihmalin yüksekliği ilişki bağımlılığı düzeyinin artmasına neden olduğu görülmektedir. Araştırmada kullanılan ölçeklerde kadın-erkek arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at examining the connection between relationship addiction and childhood traumas in adult individuals. At the same time, it is aimed at investigating the effect according to demographic characteristics. The study was participated in by 304 women comprising 54.5% and 254 men comprising 45.5%, on a voluntary basis. The Childhood Mental Traumas Scale, Spann-Fischer Relationship Addiction Scale were used along with the Socio-Demographic Information Form created for this study were used as data collection tools. The data was analyzed using the SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 21.0 program. According to the results obtained from the study, it is seen that the severity of relationship addiction scales with the increase in one's own perception of childhood traumas. According to the model, it is seen that childhood emotional abuse and emotional neglect cause an increase in the level of relationship addiction rather than other forms of childhood trauma. It was observed that there was no significant difference between men and women in the scales used in the study.