Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) ile depresyon ve anksiyete belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) and symptoms of depression and anxiety
  1. Tez No: 693852
  2. Yazar: MERVENUR ERDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), hipopne veya apne ataklarına yol açan tekrarlayan üst solunum yolu tıkanıklıkları ile karakterize uyku ile ilişkili bir solunum hastalığıdır. OSAS'ın travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve depresyon gibi bazı psikiyatrik bozukluklarla da ilişkili olduğu bulunmuştur. Araştırmanın amacı Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) tanısı konulmuş bireylerde depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-70 yaşları arasında Obstrüktif Uyku Apne Sendromu tanısı konulmuş 61 (kadın n=24 Erkek n=37) birey dâhil edilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesi için sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Katılımcıların %19,7'sinde hafif, %41,0'inde orta ve %39,3'ünde ağır düzeyde OSAS Varlığı bulunmaktadır. Katılımcıların %59'u OSAS tanısı sonrası tedavi olmuştur. Katılımcıların %19,7'si depresyon ya da anksiyete tanısı almıştır. Anksiyete seviyelerinin cinsiyete göre farklılaştığı ve OSAS'lı kadınların daha yüksek anksiyete düzeylerine sahip olduğu bulunmuştur. Depresyon düzeylerinin ise sadece eğitim durumuna bağlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. OSAS'lı bireylerde depresyon ve anksiyete arasında kuvvetli ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Buna göre OSAS'lı bireylerde depresyon düzeyleri arttıkça/azaldıkça anksiyete düzeyleri ise artmakta/azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a sleep-related respiratory disease characterized by recurrent upper airway obstructions leading to episodes of hypopnea or apnea. OSAS has also been found to be associated with some psychiatric disorders such as post-traumatic stress disorder, anxiety and depression. The aim of the study is to examine the relationship between depression and anxiety in individuals diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). 61 (female n=24 male n=37) individuals diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome between the ages of 18-70 were included in the study. Sociodemographic information form, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were used to obtain data in the study. SPSS 25.0 was used for data analysis. OSAS was mild in 19.7%, moderate in 41.0%, and severe in 39.3% of the participants. After OSAS diagnosis 59% of the participants received treatment. Partıcıpant rate diagnosed with depression or anxiety is 19.7%. It was found that anxiety levels differed according to gender and women with OSAS had higher anxiety levels. It was determined that the depression levels differed only depending on the education level. A strong and positive relationship was found between depression and anxiety in individuals with OSAS. Accordingly, as depression levels increase/decrease in individuals with OSAS, their anxiety levels increase/decrease.