Measuring the effectiveness of hedging strategies for FX risk in Turkish electricity market
Türk elektrik piyasasında döviz riski korunma stratejilerinin etkinliğinin ölçülmesi
  1. Tez No: 694967
  2. Yazar: EMİN TOLGA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR COŞKUN KÜÇÜKÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu kapsamlı çalışmanın ana amacı Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğine tabi bir rüzgar enerjisi santralinin elektrik gelir portföyü döviz riskinin optimum korunma oranları bulunarak ve sabit ve dinamik korunma stratejileri karşılaştırılarak korunma etkinliğinin ölçülmesidir. Bu çalışma ülkede bulunan finansal vadeli döviz sözleşmelerini kullanarak ve farklı risk ölçme teknikleriyle ölçerek Türk elektrik piyasasındaki döviz riskinin daha iyi yönetilmesinin yollarının bulunmasını hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşmak için Borsa İstanbul (BIST)'da işlem gören Türk Lirası ABD Doları döviz vadeli işlem sözleşmelerinin optimum korunma oranları tespit edilmiştir. Portföylerin sabit ve dinamik yöntemlerden olan Sıradan En Küçük Kareler, tam korunma ve çok değişkenli bir GARCH modeli olan diagonal VECH yöntemleriyle hesaplanan korunma oranları Minimum Varyans Korunma Oranı Teorisi çerçevesinde karşılaştırılmıştır. Bulunan sonuçlar, varyansın yüzdesel azalımının dinamik GARCH modelinde, statik Sıradan En Küçük Kareler ve tam korunma oranının kullanıldığı yönteme göre daha fazla olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan parametrik yöntem ve Monte Carlo simülasyonuna göre hesaplanan günlük Riske Maruz Değerleri birbirine yakındır. GARCH yöntemiyle korunan portföyün %1'lik Riske Maruz Değeri hesaplanan en düşük değer olmakla birlikte EHE'nin minimum varyans modelinin sonucuyla da uyumludur. Christoffersen geriye dönük testi, korunan portföyler için örneklem dışı ve örneklem içi verileriyle hesaplanan bütün Riske Maruz Değerlerinin kabul edilebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this comprehensive study is to measure hedging effectiveness in the electricity revenue portfolio under the imbalance regulation of a wind power plant affected by exchange rate changes by finding the optimum hedge ratios and comparing different constant and dynamic hedging models. This study aims to find ways to better manage the exchange rate risk in the Turkish electricity market by using financial currency futures contracts available in the country and measuring the risk by using different risk measurement techniques. To achieve this goal, the optimal hedge ratios of futures contracts traded on the Borsa Istanbul (BIST), namely the US dollar–Turkish lira currency futures (USDTRY), are determined. The efficiency of hedge ratios for portfolios estimated through constant and time-varying econometric models, such as ordinary least squares (OLS), fully hedged, and diagonal VECH—a multivariate GARCH model—are compared under the minimum variance hedge ratio framework. The results indicate that the percentage of variance reduction improves highly for the dynamic GARCH model, compared to the static OLS and fully hedged model, for electricity portfolio. On the other hand, daily return VaR figures calculated by the parametric method and Monte Carlo simulation are closer. GARCH hedged portfolio has the lowest VaR(1%) and is consistent with the result found with the EHE minimum variance rule. Christoffersen backtesting results also suggest that all VaR values calculated through out-of-sample data for all hedged portfolios are acceptable.