A multi-level study of technoparks within complex adaptive systemsperspective: A Case study of factors influencing R&D performance
Karmaşık uyumlu sistemler bakış açısından teknoparklar bağlamında bir çoklu düzey çalışma: Ar-Ge performansını etkileyen faktörler için bir vaka çalışması
  1. Tez No: 695894
  2. Yazar: MAHSA FİDANBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknoparklar, farklı sektörleri içeren örgütlerden oluşan bir topluluk olarak, üniversiteler ve sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için kurulmuş olan ve teknoloji üzerinde araştırma ve geliştirme yapan merkezler olarak kabul edilmektedir. Örgütlerin teknoparklarda bir araya gelmeleri, onların hayatta kalmasını yardımcı olabilmekte ve onlara bazı faydalar sağlayabilmektedir. Teknoparkları bir bütün olarak gören bir çok çalışma bulunmasına rağmen, teknoparklarda bulunan örgütleri hedef alan oldukça az sayıda araştırma bulunmaktadır. Literatüre göre, karmaşık uyumlu bir sistem olmak, rekabetçi ve dinamik ortamlarda hayatta kalma kabiliyetine yol açmaktadır. Teknoparklarda bulunan örgütler söz konusu olduğunda ve Ar-Ge performansına teorik olarak bakıldığında, teknoparkta yer almanın yanı sıra, bir sistem olarak karmaşık ve uyumlu olmanın, bir örgüte avantaj sağlayıp sağlamadığı sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma çerçevesinde, Ankara'da bulunan dört teknoparkın çalışanları kapsamında anket tekniği ile bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk amacı, örgütlerin taşıdıkları CAS (karmaşık uyumlu sistem) özelliklerinin ve ait oldukları Ar-Ge performans kümesinin belirlenmesi; ikinci amacı ise, bir örgütün aynı teknoparkta bulunan diğer örgütlerle ilişkilerinin türü, uyum kapasitesiyle ilişkili olan yönetişim türü ve son olarak teknoparkın ait olduğu ekonomik yığılmanın türü açısından, örgüt ve teknopark arasındaki ilişkilerinin belirlenmesine yardımcı olmaktır. Sonuçlar, yüksek performans gösteren örgütler kümesinin, iş unvanlarının sayısı açısından daha fazla karmaşıklık göstermesinin yanı sıra, kurallar ve düzenlemeler boyutu dışında daha fazla örgütsel adaptasyon ve ayrıca daha değişken etkileşim kuralları olduğunu göstermektedir. Araştırmadan elde eden bulgular, farklı seviyelerde Ar-Ge calışmaları yapan örgütlerin sahip olduğu CAS özelliklerini ortaya koymakta ve örgütlerin konum olarak teknoparklar içinde bulunmasının ekonomik yığılma türü açısından avantajlı olup olmaması durumuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technoparks, an aggregate of organizations operating in various sectors, are founded for the purpose of raising university and industry cooperation and are centers for research and development of technology. The gathering of organizations in a technopark might help the organizations through their survival and might offer the organizations some benefits; however, not many studies have focused on the organizations themselves, but many on the technoparks as a whole. According to theliterature, being a complex adaptive system (CAS) brings about the ability to survive in the competitive and dynamic environment. Taking the case of the organizations located at technoparks, the question comes to mind that“does being complex and adaptive as a system along with being located at a technopark provide an advantage to an organization, here considering R&D performance, in real world as believed theoretically?”To research this, questionnaires were distributed among the employees of the four technoparks located at Ankara and the organizations they work at were investigated; first, for the CAS characteristics they have as the member of R&D performance cluster they belong to; and second, for the type of their relationships with other organizations in the same technopark, together with the type of governance which is in association with adaptive capacity, and finally, for the type of the economic agglomeration their technopark belongs to,which then may help to determine the relationship between the organization and the technopark. The results indicate that the high performer cluster of organizations show more complexity in terms of the number of job titles, along with more organizational adaptation except for the rules and regulations dimension, and also more non-constant rules of interactions. These findings will cast light on the CAS characteristics different R&D performers possess and if technopark as location is an advantage regarding the type of economic agglomeration it is.