Belgelere göre Hitit hukukunun dinsel dayanakları
According to documents religious bases on Hittite law
- Tez No: 697281
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hitit Devleti Teokratik Monarşik bir yönetime sahip bir devlettir. Bu sebeple idare meşruiyetini tanrılara dayandırmaktadır. Bunun sonucu olarak kanun metinleri de tanrıların garantisi altındadır. Ayrıca suç ve günah kavramları iç içe geçmiştir ve kanunlara aykırı her davranış tanrılara karşı işlenmiş bir suçtur. Suçlu kişiler tanrıların karşısında da kirlidir ve bu kirlilik felaketlere sebep olur. Tezimizde bu bağlantıyı ortaya koyarak idari meşruiyetle birlikte hukukun toplum nezdinde uygulanabilirliği açıklanmıştır. Bu hukuki metinlerde tanrıların iradesi arasındaki ilişkiyi gösteren bazı unsurlar bulunmaktadır. Biz de bu unsurları kullanarak hukuki meşruiyetin ilahi bir irade ile pekiştirildiği ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
Hittite state is a state has teocratical monarshic government. Thus the Legitimacy of administration lean the Gods. So law texts are quarenteed by Gods. Morever word notions of crime and sin are interwind and every move against to law is a crime that acted against to gods. Guilty man is a dirty man in front of the Gods and this sin causes disasters. In my Thesis, it is studied how legal legacimacy lean gods within administrational legimacy by the way putting fort this connection. In the legal texts there are some elements showing the connections between law and will of gods. We exhibit that legal legimacy was consolidated divine will by using theese terms.