Siirt yöresinde bulunan fıstık fabrikalarından çıkan atık suların oksidasyonu ve cevap yüzey metodu ile optimizasyonu
Oxidation of waste water from peanut factories in Siirt region and optimization with answer surface method
  1. Tez No: 698555
  2. Yazar: HÜLYA BAYTEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEĞİN, DOÇ. DR. ERDAL YABALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Fıstık fabrikalrında, işlenmesi sırasında her ton işlenen fıstık başına 2-6 m3 atık su ortaya çıkmaktadır. Fıstık işleme sonucu oluşan atık su çevresel sorunlar oluşturabilecek organik yapıdaki bileşikleri içerir. Bu atık sular doğrudan kanalizasyon sistemine verildiğinde yüksek KOİ, TOK ve TF içeriği sebebiyle kentsel atık su arıtma tesisine ağır yük bindirmekte ve arıtma tesisinin verimini düşürerek deşarj standartlarının sağlanmasını engellemektedir Bu çalışmada Siirt fıstığı işleme atık sularının subkritik su ekstraksiyonu kullanılarak CYM metodu ile arıtımı araştırılmış ve sıcaklık, H2O2 konsantrasyonu ve süre parametreleri incelenerek optimum koşullar belirlenmiştir. Bu atık su için, KOİ, COD ve TF giderimleri için elde edilen en yüksek KOİ, COD ve TF giderim sonuçları sırasıyla %50,4, %92,80, ve %99,7 olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında fıstık fabrikası atık su örneği ve subkritik su ekstraksiyon işlemine tabi tutulan örneklerin nitrit, nitrat, toplam fosfat, toplam azot ve askıda katı madde analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
During pistachio processing, 2-6 m3 of wastewater is generated per ton of processed pistachio in pistachio factories. Pistachio processing wastewater contains hazardous organic compounds that may cause environmental problems. When these wastewaters are directly release to the sewage system, due to their high chemical oxygen demand (COD), total organic carbon (TOC) and total phenol (TP), they put a heavy load on the urban wastewater treatment plant and reduce the efficiency of the treatment plant and prevent the discharge standards from being met. In this study, the subcritical water oxidation (SWO) of Siirt pistachio processing wastewater was investigated and optimum conditions were determined by examining experimental parameters such as temperature, H2O2 concentration and treatment time using response surface methodology. The highest COD, color and TP removal yields were obtained as 50.4%, 92.80%, and 99.7%, respectively. In addition, nitrite, nitrate, total phosphate, total nitrogen and suspended solids analyses of raw pistachio factory wastewater samples and SWO-treated samples were performed.