İç İşleri Bakanlığının uyuşturucu madde arzı ile mücadele faaliyetleri
- Tez No: 698840
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya genelinde en büyük problemlerden birisi olan uyuşturucunun, insanlık tarihi kadar çok eski bir geçmişi bulunmaktadır. Özellikle 1950 senesinde Avrupa ve Amerika'da yaşanan gelişmeler, 20'nci yüzyılın ikinci çeyreği ile beraber dünya gündemine alınmıştır. Dünyada sıklıkla kullanılan“esrar, afyon, kokain”gibi maddelere ek olarak çeşitli kimyasal yöntemler kullanılarak bağımlılık potansiyeli yüksek sentetik NPS eklenmiştir. Dünya genelinde uyuşturucu pazarları hızla büyümeye başlamıştır. Ancak bu pazar büyürken ülkemizin, uyuşturucu ile mücadelede birçok başarıya imza attığı görülmektedir. Uyuşturucu ile ilgili dünya genelinde giderek büyümekte olan problemlerden biri de, normalde reçeteli olarak satılması gereken bazı ilaçların yasal olmayan yollarla reçetesiz olarak temin edilmesidir. Madde bağımlılığı ile mücadele, yasadışı uyuşturucu ticareti global bir sorun olsa da her ülkenin belirlediği öncelikli hedefler olmalıdır. Bu nedenle bütün dünya devletlerinin, uyuşturucu ile mücadelesinde elde etmiş olduğu veri ve bulguları güncelleyerek, sağlıklı veri analizi yaparak, kendi devletlerine özgü problem ve eğilimleri gözlemlemiş olması gerekmektedir. Bu durum kapsamında, ülkelerin stratejilerinin sürekli olarak yenilenmesi uyuşturucu ticareti ve bağımlılığı konusunda yapılan mücadeleler için önem arz etmektedir. Global ve karmaşık bir sorun olan uyuşturucu pazarı her geçen gün genişlemektedir. Bu genişleme ile birlikte, madde türleri ve tehlike sürekli artmaktadır. Terör örgütleri ve diğer suç örgütleri bu pazardan payını almak için ortak çalışmakta ve madde kullanım yaşı her gün düşmektedir. Ülkemizde, uyuşturucu ile mücadele kapsamında ilgili kuruluş ve kurumlar üzerlerine düşen görevi fazlası ile yapmakta ve bu kapsamda sürekli projeler geliştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Drugs, one of the biggest problems in the world, has a history as old as human history. Especially the developments in Europe and America in 1950 were put on the world agenda with the second quarter of the 20th century. In addition to substances such as“cannabis, opium, cocaine”, which are frequently used in the world, synthetic NPS with high addiction potential have been added using various chemical methods. Drug markets around the world have begun to grow rapidly. However, as this market grows, it is seen that our country has achieved many successes in the fight against drugs. One of the growing problems with drugs around the world is the illegal procurement of some drugs, which would normally be available on prescription, without a prescription. Although the fight against substance abuse and the illicit drug trade is a global problem, it should be the primary goals that every country has set. For this reason, all the states of the world should have observed the problems and trends specific to their own states by updating the data and findings they obtained in the fight against drugs and by analyzing sound data. In this context, the continuous renewal of countries' strategies is important for the struggles on drug trafficking and addiction. The drug market, which is a global and complex problem, is expanding day by day. With this expansion, drugs types and danger are constantly increasing. Terrorist organizations and other criminal organizations work together to get their share of this market and the age of drug use decreases every day. In our country, within the scope of the fight against drugs, relevant organizations and institutions carry out their duties with the excess and develop projects continuously within this scope.