Hizmet kalitesinin iyileştirilmesinde teknoloji kullanımının önemi 'Eğitim sektöründe bir uygulama'
The importance of using technology in improving service quality 'An application in the education sector'
- Tez No: 699548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Eğitim kurumlarında teknoloji kullanımı 21.yüzyil becerileri açışından son derece önemlidir. Ülkemizde 2012 yılı itibariyle uygulamaya geçen fatih projesi kapsamında bu konuda önemli bir adım atılmıştır. 4 yıllık süreçte 1 milyon 438 bin 700 adet tablet dağıtılırken, 347 bin 367 etkileşimli tahta takılmıştır, etkileşimli tahta sayesinde kurumlar zaman ve görsel ders anlatıma önemli bir çözüm getirmiştir. 2021 yılı itibariyle ülkemizdeki tüm eğitim kurumlarında etkileşimli tahtaların olmasıyla bu konunun ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. 2019 yılında projesi başlatılan TBA atölyeleri kapsamında ise kurumlarda 3D yazıcılar, robot setleri, drone'lar, açık kaynaklı kartlar, bilgisayarlar başta olmak üzere birçok teknolojik ekipman temini sağlanmaktadır. Bu çalışma içerisinde hizmet kalitesi iyileştirilmesinde teknoloji kullanımı ve eğitim sektöründe hizmet kalitesinin iyileştirilmesine sağladığı avantajlar ve eğitim kurumlarına bu konuda çözüm önerisi sunabilmek, teknolojik atölye kurulumu düşünen eğitim kurumlarının sorularını yanıtlayabilmek ve süreçlerini hızlandırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of technology in educational institutions is extremely important in terms of 21st century skills. An important step has been taken in this regard within the scope of the Fatih project, which has been implemented in our country since 2012. While 1 million 438 thousand 700 tablets were distributed in a 4-year period, 347 thousand 367 interactive boards were installed. Thanks to the interactive board, institutions brought an important solution to time and visual lectures. With the presence of interactive whiteboards in all educational institutions in our country by 2021, it is better understood how important this issue is. Within the scope of TBA workshops, the project of which was started in 2019, many technological equipment, especially 3D printers, robot sets, drones, open source cards, computers, is provided in institutions. In this study, it is aimed to use technology in improving service quality, the advantages it provides in improving service quality in the education sector, and to offer solutions to educational institutions in this regard, to answer the questions of educational institutions considering the establishment of technological workshops and to accelerate their processes.