Ebeveynlerin 36-60 ay çocuklarıyla yaptıkları okuma etkinliklerinin erken okuryazarlık davranışlarına etkisi
The effect of parents reading activities with their children of 36-60 months on early literacy behaviors
  1. Tez No: 699673
  2. Yazar: ŞULE YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma İstanbul ilinde ikamet eden 36-60 ay arasında çocuğu olan ebeveynlerin yaptıkları okuma etkinliklerinin çocukların erken okuryazarlık davranışları yönünden, sosyodemografik özellikler doğrultusunda incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Örneklemini İstanbul ilinde ikamet eden 36-60 ay arası tipik gelişim gösteren çocuğu olan, 18 yaşından büyük olan ebeveynler ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 170 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Erken Okuryazarlık Ev Ortamı Ölçeği'' ve ''Çocuk Ebeveyn Birlikte Okuma Ölçeği'' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma kesitsel ve ilişkisel tarama modeliyle yapılan bir araştırmadır. Araştırma da toplanılan verilerin analizi SPSS v26 istatistik paket programında yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkilerin incelenmesi“Pearson Momentler Çapımı Korelasyon Katsayısı”ile belirlenmiştir. ''Erken Okuryazarlık Ev Ortamı'' ölçeği ile ''Çocuk Ebeveyn Birlikte Okuma Etkinlikleri Ölçeği'' arasında anlamlı negatif orta derecede korelasyon olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the reading activities of parents who have children between 36-60 months residing in Istanbul in terms of children's early literacy behaviors and sociodemographic characteristics. The sample consisted of parents residing in the province of Istanbul, with a child between 36-60 months of age with typical development, over the age of 18, and 170 parents who voluntarily participated in the research.“Personal Information Form”,“Early Literacy Home Environment Scale”and“Child Parent Reading Together Scale”prepared by the researcher were used as data collection tools. The research is a cross-sectional and relational survey model. The analysis of the data collected in the research was made in the SPSS v26 statistical package program. Examination of the relationships between the scales was determined by the“Pearson Moment Diameter Correlation Coefficient”. It was found that there was a significant negative moderate correlation between the“Early Literacy Home Environment”scale and the“Child Parent Reading Activities Scale”.