Oyun ve oyuncağın pedagojik işlevleri
The game and the pedagogical functions of the toy
  1. Tez No: 699898
  2. Yazar: ZEYNEP MUŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, çocuğun eğitiminde oyun ve oyuncağın pedagojik işlevlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir çalışmadır. Bu bağlamda oyun ve oyuncağın çocuğun dil gelişimine, sosyal kuralları benimsenmesi ve öğrenmesine, öfkesini kontrol etmesine, fiziksel becerilerin gelişimine, mesleki tutumların gelişmesine ve öğrenme ile akademik başarısına etkisi incelenmiştir. Sonuçta, oyun ve oyuncağın çocuğun gelişiminde ve eğitiminde oynadığı pedagojik işleve ilişkin farkındalık oluşturulması, çocuğun oyun oynaması için fırsatlar sunulması açısından araştırmanın önemli rol üstleneceği düşünülmektedir. Araştırmada belgesel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda konuyla ilgili makaleler, kitaplar, dergiler, araştırma raporları taranarak veriler toplanmıştır. Toplanan verilerin betimsel analizi yapılarak araştırma sorularına cevap aranmıştır. Araştırma kapsamında, yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular, oyun ve oyuncağın çocuğun dil gelişiminin desteklenmesine, sosyal kuralların benimsenmesi ve öğrenmesine, öfkesini kontrol etmesine, fiziksel becerilerin gelişimine, mesleki tutumların gelişmesine, öğrenme ile akademik başarısında olumlu pedagojik işlevinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a study aiming to reveal the pedagogical functions of play and toy in the education of the child. In this context, it was carried out to determine the effects of games and toys on supporting the child's language development, adopting and learning social rules, controlling anger, development of physical skills, development of professional attitudes, and learning and academic success. It is hoped that this research will play an important role in raising awareness about the pedagogical function of games and toys in the development and education of the child, and providing opportunities for the child to play. In this research has been used the documentary scanning method. The data were collected by examining articles, books, journals, research reports. Within the scope of the research, based on the examinations made and the findings obtained, it shows that games and toys have a positive pedagogical function in supporting the language development of the child, adopting and learning social rules, controlling anger, development of physical skills, development of professional attitudes, learning and academic success.