Kültür merkezlerinde yangın ve duman simülasyonu
Fire and smoke modeling in cultural buildings
  1. Tez No: 702049
  2. Yazar: HASAN KAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Chemistry, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yangın Güvenliği ve Yanma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya nüfusunun %50'sinden fazlası artık şehirlerde yaşamaktadır. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Özellikle Çin ve Hindistan gibi nüfusu yoğun olan ülkelerde bu trend daha da hızlanarak artıyor. Bu nüfus artışını karşılamak için modern şehirlerin çoğunda yüksek binalar gökyüzüne doğru uzanmaktadır. Böylece kısıtlı olan alanlarda artan sayıda insan barındırma ihtiyacını karşılamak için, uygun maliyetli konut ve çalışma alanı sağlama ihtiyacını karşılayacak yüksek binalar inşa edilmektedir. Bu şekilde yüksek katlı kuleler inşa edilerek arazi kullanımını ve ekonomik verimliliği en üst düzeye çıkarılmaktadır. Bu çalışmada her geçen gün sayısı artan yüksek yapıların yangın güvenliği bir simülasyon çalışması ile incelenmiş elde edilen verilerle optimal sonuçlara ulaşmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
More than 50% of the world's population now lives in cities. This rate is increasing every day. Especially in densely populated countries such as China and India, this trend is accelerating and increasing. To accommodate this population growth, high-rise buildings in most modern cities extend to the sky. Thus, high-rise buildings are being built to meet the need to provide cost-effective housing and work space to accommodate the growing number of people in restricted areas. In this way, high-rise towers are built, maximizing land use and economic efficiency. In this study, the fire safety of high buildings, whose number is increasing every day, was examined by a simulation study and the data obtained tried to achieve optimal results.