Kronik hastalığı olan bireylerde kaderciliğin öz bakım gücü ve sağlık algısına etkisi
The effect of fatalism on self-care power and health perception in individuals with cronic ilness
- Tez No: 702702
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK ÇAPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik hastalığı olan bireylerde kadercilik ve öz bakım gücü puanı arasında ilişki olup olmadığı, sağlık algısı düzeyine göre kadercilik ve öz bakım gücü puanının değişip değişmediği ve kronik hastalıklı bireylerin tanıtıcı özelliklerinin kadercilik, öz bakım gücü ve sağlık algısına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, Erzincan Merkez'de hizmet veren Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve Dahiliye servislerine 15.03.21 ve 15.07.21 tarihleri arasında başvuran, araştırmayı kabul eden ve örnekleme dahil edilme kriterlerini taşıyan 390 kronik hastalıklı birey ile yapılmıştır. Veri toplamak için Hasta Tanıtım Formu, Sağlık Kaderciliği Ölçeği, Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılmış ve sağlık algısını değerlendirmek için katılımcılara bir soru sorulmuştur. Veriler SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra verilerin normallik dağılım analizleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, ki kare testi ve pearson koreslasyon analizi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlı çıkan durumlarda farklılığın kaynaklandığı grupları belirlemek için ileri istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada katılımcıların Sağlık Kaderciliği puanı ile Öz Bakım Gücü puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).Sağlığı Algısı düzeyine göre Öz Bakım Gücü puan ortalaması farkı istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate whether there is a relationship between fatalism and self-care power score in individuals with chronic disease, whether fatalism and self-care power scores change according to the level of health perception, and the effect of introductory characteristics of individuals with chronic diseases on fatalism, selfcare power and health perception. Material and Method: The study was conducted with 390 individuals with chronic diseases who applied to the Cardiology and Internal Medicine services of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital serving in Erzincan Center between 15.03.21 and 15.07.21, accepted the study and met the inclusion criteria in the sample. Patient Description Form, Health Fatalism Scale, Self-Care Power Scale were used to collect data and a question was asked to the participants to evaluate their perception of health. The data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations as well as normality distribution analyzes of the data were made. In the evaluation of the data, t test, analysis of variance, chi-square test and Pearson correlation analysis were used in independent groups. Further statistical analyzes were performed to determine the groups from which the difference originated in cases that were found to be significant in the analyses. Results: In the study, no statistically significant correlation was found between the participants' Health Fatality score and Self-Care Power score (p>0.05). The difference in SelfCare Power score average according to their Health Perception level is statistically significant (p0.05).