Yeni bir antioksidan gıda ambalaj materyalinin geliştirilmesi
Development of new active packaging films containing natural antioxidant essential oils
  1. Tez No: 703891
  2. Yazar: MUHAMMET MERİÇ ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya, Food Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gıda paketlemenin ana işlevi, gıda bozulmasına yol açan doğal işlemleri geciktirmektir. Bu amaçla, antioksidanlar genellikle işleme sırasında gıda paketleme malzemelerine dâhil edilmekte ve kontrollü bir difüzyon mekanizması ile paketlenmiş gıdaya salınmaktadır. Antioksidanların gıda ambalajlarında kullanılması, hem lipit oksidasyonunu hem de protein denatürasyonunu geciktirmeye yardımcı olmaktadır. Son yıllarda, gıda ambalajı olarak doğal antioksidan içerenler sentetik olanlara kıyasla daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışmada, doğal antioksidan uçucu yağlar (kekik, nane, kimyon, defne, rezene) içeren filmler hazırlanmıştır. Daha sonra, hazırlanan filmlerin 15 gün boyunca buzdolabında depolanma sırasında karabalığın (Clarias Gariepinus) kimyasal kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Filmlerin koruyucu etkisi periyodik olarak serbest yağ asidi (FFA), tiyobarbitürik asit (TBA) değeri, peroksit değeri (PV) ve toplam sülfhidril içeriği (SH) analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, doğal antioksidan uçucu yağlar içeren izole soya proteini bazlı yenilebilir filmlerinin kullanılmasının karabalığın oksidatif stabilitesini arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The major function of food packaging is to retard the natural processes that lead to food deterioration. To achieve this, antioxidants usually incorporated into food packaging materials during processing and are released into the packaged food by a controlled mechanism of diffusion. The use of AOs in food packaging helps to delay both lipid oxidation and protein denaturation. In recent years, natural antioxidant packages have been preferred in food packages rather than synthetic ones. In this study, films containing natural antioxidant essential oils (Thymus sp., Mentha Piperita, Foeniculum Vulgare, Laurus Nobilis, Fructus Cumini) were prepared. Then, the effect of prepared films on chemical quality of black fish (Clarias gariepinus) was investigated during refrigerated storage for a period of 15 days. The preservative effect of films was assessed periodically by free fatty acid (FFA), thiobarbituric acid (TBA) value, peroxide value (PV) and total sulfhydryl content (SH) analyzes. Obtained results showed that the use of isolated soy protein based edible films containing natural antioxidant essential oils improved the oxidative stability of black fish (Clarias gariepinus).