Yabancılaşma kavramı ekseninde kente yabancılaşma algısını ölçmeye yönelik bir araştırma: Karaman il merkezi örneği
A study to measure the perception of alienation to the city on the axis of the concept of alienation: The case of Karaman city center
- Tez No: 703905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, kent ve yabancılaşma kavramları ışığında yola çıkarak Karamanda ikamet eden bireylerin yaşadıkları kente yabancılaşma algılarını ölçmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda yabancılaşma kavramı çeşitli açılardan ele alınmış ve nihayet kentleşme sürecinde bireyler üzerinde bıraktığı etkilere ayrıntılı olarak değinilmiştir. Ayrıca kent kavramı ana hatlarıyla ele alınmakla birlikte modern kentlerin insanlarda yarattığı değişim ve bu değişim sürecinin bir aşamasını oluşturan kentsel yabancılaşmanın izleri anlatılmaya çalışılmıştır. Bilhassa yoğun sanayi faaliyetleri sonrasında ivme kazanan kentleşme süreci bireylerin hayatlarında yüzeysel olmayan hatta köklü sayılabilecek değişikliklere sebep olmuştur. Bu süreç ayrıca kentsel mekânların metalaşması sonucunu doğurmuştur. Bu hızlı süreç kentleri ayrıca rantodaklı bir dönüşüme de itmiştir. Ekonomik bir lokomotif olan kentler baş döndüren bu dönüşümler karşısında bu hıza ayak uyduramamakla birlikte bu hız kentliler ile kurdukları bağa zarar vermiştir. Mesela eskiden beri kent merkezinde bir yaşamı tercih eden bireyler farklı sebeplerle merkezden kent çeperlerine doğru uzaklaşmaya başlamıştır. Bu durum kentin mutenalaştırılması olarak adlandırılmakla beraber bir ayrışma yaratmıştır. Bu durum bilhassa kentli bireylerin kendilerini kente karşı yabancılaşmış hissetmelerine neden olmuştur. Kentin mimarisinde ve planlanmasında göze çarpan yapısal farklılaşmalar kente yepyeni bir deneyim sunmakla birlikte kent, özgünlüğünden uzaklaştırılmış ve benzer politikalar çerçevesinde suni bir şekilde planlanan herhangi bir yerleşim alanına dönüşmüştür. Yaşadıkları kentle yaşam alanları aracılığıyla kurdukları bağın bu yolla köksüzleştirilmesi, kentlilerin adeta bir yabancı gibi hissetmelerine neden olmuştur. İşgücü ihtiyacının artışıyla kente göçeninsanlar büyük umutlarla geldikleri kentte çoğu zaman hayal kırıklığına uğramış, bugün en temel olarak adlandırılan hakları elde etmek için bile zorlu bir mücadele vermiştir. Bu aşamada da Marx'ın ifadesi ile bizzat kendi emeğine, ürettiği ürüne, çevresine ve nihayet kendine yabancılaşmıştır. Çalışmanın alan araştırmasının yer aldığı son bölümde, yabancılaşmanın Karaman'da yaşayan kentli bireyler üzerindeki etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla da Karaman il merkezine yaşayan, rastgele seçilerek toplamda 412 kişiden oluşan örneklem üzerinde anket çalışması yapılmış ve anket sonuçları SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Karaman'da yaşayan bireylerin kente yabancılaşma algılarının düşük düzeyde olduğusonucuna varılmıştır. Ayrıca yine yapılan analiz neticesinde katılımcıların cinsiyet, medeni durum, yaş, mesleki durum ve gelir seviyelerine göre kente yabancılaşma algıları gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermekle birlikte, eğitim düzeyine göre kente yabancılaşma algılarının ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the citizens who live in the city of Karaman that the sense of alienation to the city in the light of the concepts of the city and alienation. In this direction the notion of alienation has been discussed from different points of view and at the end it has been particularly mentioned the effects on the citizens. Additionaly the concept of urban has been outlined. It has been tried to explain that the modern cities that creates change on the citizens and the signs of this urban alienation. After the intense action of industry, the process of urbanisation especially gained speed that caused radical changes on the citizens. This process also resulted in places of urbanisation to becoming meta. This rapid process also pushed the cities to the changes of rant-oriented. These cities that being economic locomotive in the face of this changes couldn't keep up with to this speed and also this speed damaged to the relationship with the citizens. For example from the old the citizens who have preffered to living in the city centre, due to different reasons began to move away from city centre to urban boundries. This situation has created dissolution that called gentrification of urban. This situation especially caused the citizens to feel alienation to the city. Structural differentiation in the architecture and projection of the city, has been offered to the city a totaly new experiment. The city has been detracted from its originality and also it changed as an ordinary settlement like it planned artifically. When the relationship of citizens being rootless, the citizens felt like foreigner. When the increasing of labour the people who moved to cities with a big hope, generally dissapointed and put up a good fight even to obtain fundamental rights. At this stage with the statement of Marx, the citizen became personally stranger to his labour, the product that he produced, to his neighbourhood, and also to himself. At the end of this study it has been tried to analyse to the impact of the alienation of the citizens who live in Karaman. For this purpose it has been made a survey, consisting of 412 citizens who chose randomly, live in the city centre of Karaman. The conclusion of the survey analysed with the SPSS 26 package. According to the conclusion of the survey, it has concluded that the citizens who live in Karaman their perception of alienation has been rock-bottom. Also in the conclusion of analyse according to gender, marital status, age, job and income level of the participants, the preception of the alienation to the city differed from among groups, unlike according to the level of education hasn't show a significant difference among groups.