Fen ve matematik eğitiminde STEM uygulamalarına ilişkin lisansüstü tezlerin içerik analizi
Content analysis of graduate theses on STEM applications in science and mathematics education
  1. Tez No: 705025
  2. Yazar: SALİHA GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET VOLKAN YÜZÜAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de 2011-2021 yılları kapsamında fen ve matematik eğitimleri alanında STEM uygulamaları ile ilgili gerçekleştirilmiş tezleri tematik olarak incelemek amaçlanmıştır. Hızlıca gelişmekte olan bu dünyaya ülkemizin de uyum sağlayabilmesi için STEM uygulamalarını bireylere tanıtmanın ve STEM uygulamalarını derslere yansıtmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki eğitimin kalitesinin arttırılması için bireyler bu alanları özümseyebilmeli, sentezleyebilmeli ve gelecekteki hayatlarında gerçekleştireceklere çalışmalara yansıtabilmelidir. Bu durumun, STEM eğitimiyle mümkün olabileceği öngörülmektedir. STEM kapsamında yapılan bu araştırmada fen ve matematik eğitiminde STEM uygulamaları ile ilgili yapılan lisansüstü tezler incelenmiştir. Çalışma çerçevesinde yer alan tezler, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi resmî sitesinde 2011-2021 yılları arasında ulaşılmış olan yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsamaktadır. Araştırmada içerik analizi kullanılmıştır. Ulaşılan tezler; tez türü, yayım yılı, araştırma yöntemi, örneklem ve örneklem büyüklüğü, kullanılan veri toplama aracı, veri analiz yöntemi ve araştırmanın yapıldığı üniversiteler olmak üzere yedi temada sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçlarında; yüksek lisans tezlerinin sayısının doktora tezlerine göre daha fazla olduğu, karma yöntemin çoğunlukla kullanıldığı, 2019 yılında tez sayısının arttığı, ilköğretim alanında tez sayısının fazla olduğu ve özel eğitim okulları ile ilgili tez sayısının sıfır olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, tezlerde ölçekler kullanılarak veriler toplanmış ve veri analizi için en fazla t-testi kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. En fazla tez sayısı ise Gazi Üniversitesi' ne aittir. STEM uygulamalarını; öğrencilere, öğretmen adaylarına ve öğretmenlere duyurabilmek, anlatabilmek ve aktarabilmek için sayısı oldukça az olan üniversitelerdeki çalışmaların sayısının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of the present study was to examine the studies carried out in Turkey regarding STEM applications in the field of science and mathematics education within the scope of 2011-2021 thematically. In order to adapt our country to rapidly developing world, it is considered important to introduce STEM applications to individuals and reflect STEM applications in courses. To improve the quality of education in the fields of science, technology, engineering and mathematics, individuals should be able to assimilate, synthesize these fields together and reflect them in their future life. This may be possible with STEM education. In this study, graduate theses related to STEM applications in science and mathematics education were examined. The theses included in the study the master's and doctoral theses that were obtained between 2011 and 2021 on the official website of the National Dissertation Center of the Council of Higher Education. Content analysis was used in the research.The theses obtained were classified into seven themes; thesis type, year of publication, research method, sample and sample size, data collection tool used, data analysis method and universities where the research was conducted. Results of the study revealed that, number of master's theses was more than doctoral theses, mixed method was mostly used, the number of theses increased in 2019, the number of theses in the field of primary education was more, and the number of theses related to special education schools was zero. In addition, data were collected using scales in the theses and it was concluded that the maximum number of t-tests were used for data analysis. The largest number of theses belongs to Gazi University. In order to be able to announce, explain and transmit STEM applications to students, prospective teachers and teachers, it is proposed to increase the number of studies in universities, the number of which is quite small.