İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki Bitlis Belediyesi örneği
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: The case of Bitlis Municipality
  1. Tez No: 906751
  2. Yazar: FATMA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yerel yönetimler Türkiyede'ki idari yapılanma çerçevesinde hizmet sunumu ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması konusunda kritik öneme sahip birimlerdir. Subsidiarite ilkesi çerçevesinde halka en yakın hizmet veren kurumların hizmetlerini aksatması veya kesintiye uğratması; yaşam kalitesinin düşmesi, güvenlik riskleri, toplumsal kaygının artması gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Literatürde yapılan çalışmalar yerel hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde sunulması konusunda kurum personeline büyük bir sorumluluk düştüğü sonucuna ulaşmaktadır. örgütsel bağlılığa sahip iş tatmini yüksek olan bireyler kuruma aidiyet hissederek yüksek iş performansı göstermektedir. bu performans sayesinde işlerin devir oranı düşmekte halkın aldığı hizmetlerden memnuniyeti artmaktadır. Bu çalışma; iş tatmini ve örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi Bitlis Belediyesi bünyesinde çalışan personel üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Bitlis Belediyesi bünyesinde çalışan personelin iş tatmini derinlemesine ölçülerek örgütsel bağlılık arasında ne yönde bir korelasyon olduğu tespit edilecektir. Anket görüşmeleri belediyede farklı birimlerde çalışan yaş, eğitim geçmişi gibi farklı demografik bilgilere sahip personeli kapsayacaktır. Araştırmadan elde edilecek olan sonuçlar personelin motivasyonunu ne şekilde artırılacağına ilişkin yöneticileri yönlendirebilecektir.
Özet (Çeviri)
Local governments are responsible for providing services and meeting the needs of the society within the framework of the administrative structure in Turkey. They are units of critical importance. Within the framework of the principle of subsidiarity, it does not disrupt the services of institutions that provide the closest service to the public, or did not interrupt; It brings with it many negativities such as decrease in the quality of life, security risks, and increase in social anxiety. It brings. Studies conducted in the literature suggest that institutional staff should be able to provide local services effectively and efficiently. It comes to the conclusion that a great deal of responsibility has fallen. Individuals with organizational affiliation and high job satisfaction have a sense of belonging to the institution. It shows high internal performance by feeling it. Thanks to this performance, the turnover rate of jobs decreases and people are removed from services. satisfaction increases. This gahgma; To examine the relationship between job satisfaction and psychological well-being through the personnel working within Bitlis Municipality. It aims. Within the scope of the research, the job satisfaction of the personnel working in Bitlis Municipality was examined in depth and Organizational It will be determined what the correlation is between fish and fish. Surveys are conducted in different units in the municipality, It will include personnel with different demographic information such as education background. The results obtained from the research will be able to guide managers on how to increase the motivation of the staff.