Muharrem Zeki Korgunal üzerine monografik bir çalışma
A monographical study on Muharrem Zeki Korgunal
- Tez No: 706760
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yapılan bu çalışmanın konusu yazmış olduğu halk kitabı tarzındaki eserleri ile halk eğitimine katkı sağlamış olan Muharrem Zeki Korgunal'ın yaşamı, eserleri ve eserlerinden hareketle halk eğitimi faaliyetleridir. Çalışmada Muharrem Zeki Korgunal'ın çıkarmış/çalışmış olduğu süreli yayınları ile farklı türden eserleri incelenmiş ve basılmamış şiirleri toplanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, veriler doküman inceleme ve görüşme teknikleri ile toplanmıştır. Yazarın eserleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formu gibi araçlarla elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Korgunal'ın hayatı, eserlerinden hareketle halk eğitimi çalışmalarına yönelik elde edilen bulgular bir araya getirilerek monografik bir çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the life, works and public education activities of Muharrem Zeki Korgunal who contributed to public education with his works in the style of folk book. In the study, Muharrem Zeki Korgunal's periodicals and works of different types were examined and his unpublished poems were collected. Qualitative research method was used in the study, data were collected by document analysis and interview techniques. The data obtained through tools such as the other's works and semi-structured interview form were analyzed by descriptive analysis method. Based on Korgunal's life and works, a monographic study was put forward by bringing together the findings on public education studies.