Konaklama işletmelerinde animasyon personelinin karşılaştığı sorunlara yönelik bir araştırma: Kuşadası örneği
A research on the problems faced by animation staf in accommodation establishments: Sample of Kusadasi
  1. Tez No: 706877
  2. Yazar: TUĞÇE TAVUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Turizm ve eğlence sektöründe yaşanan değişimler, turizmde animasyon hizmetlerinin öneminin artmasına sebep olmaktadır. Turizmde animasyon hizmetlerine verilen önemin artması, işletme yönetiminin kaliteli bir animasyon hizmetini sunabilmesi açısından animasyon departmanına ve bu departmanda istihdam edilen veya istihdam edilecek personele de personelin ihtiyaç ve sorunlarına da önem vermelerini gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda, araştırma konaklama işletmelerinde çalışan animatörlerin sorunlarının saptanması, bu sorunların yöneticiler tarafından bilinmesi ve sorunların çözümüne yönelik yöneticilere fikir sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde animasyon personelinin karşılaştıkları sorunları saptamaktır. Araştırmanın evrenini, Kuşadası'nda faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde çalışan animasyon personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, çalışmada öncellikle konuyla ilgili alan literatür taraması yapılmıştır. İlgili literatür kapsamında, Kuşadası'nda konaklama işletmelerinde çalışan 11 animasyon personeli ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, konaklama işletmelerinde animasyon personelinin karşılaştıkları sorunlar kapsamında 4 boyut ortaya koyulmuştur. Bu kapsamda ortaya çıkan boyutlar müşteri kaynaklı sorunlar, animatörlerin kişisel özelliklerinden kaynaklı sorunlar, iş özellikleri ve örgütsel sorunlardır. Bu sorunların saptanmasında animatörlerin animatörlüğe/animasyona yönelik tanımlarına ve kariyer hedeflerine yönelik katılımcılara yöneltilen ek sorularla elde edilen veriler analiz edildiğinde, animatörlüğün mevsimlik, geçici, gençken yapılabilecek eğlenceli bir iş olarak görüldüğü, çalışanların kendi mesleğini yapamadıklarından bu mesleği yaptıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason for the increase in the importance of animation services in tourism is the changes in the tourism and entertainment sector. The increase in the importance given to animation services in tourism necessitates that the business management should give importance to the animation department and the staff employed or to be employed in this department, as well as the needs and problems of the staff, in order to provide a quality animation service. In this context, it is important to determine the problems of the animators, to know these problems by the managers and to provide ideas for the solution of the problems. In line with these explanations, the aim of the research is to determine the problems faced by animation staf in accomodation establishments. The population of the research consists of animation staf working in accommodation establishments in Kuşadası. In line with the purpose of the research, firstly, the literature review was made about the subject of the research. Within the scope of the relevant literature, semi-structured interviews were conducted with 11 animation staff working in accommodation establishments in Kuşadası. The data obtained was analyzed with content analysis. As a result of the research, 4 dimensions were revealed within the problems faced by animation staf in accomodation establishments. The dimensions that emerge in this context are customer-related problems, problems arising from personal characteristics of animators, job characteristics and organizational problems. When the data obtained with additional questions asked to the participants about the definitions of animators/animation and their career goals in determining these problems were analyzed, it was determined that animatorship was seen as a seasonal, temporary, fun job that could be done when young, and that the employees did this job because they could not do their own job.