Kortikosteroid tedavi görmüş KOAH hastalarında kas tutulması: Klinik ve elektrofizyolojik inceleme
- Tez No: 70749
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN BASLO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Kortikosteroidlerin iskelet kasları üzerine olan yan etkileri çeşitli hayvan deneylerinde gösterilmiş ve kortikosteroid kullanan astımlı ve KOAH h hastalarda da bu yan etkiler gözlenmiştir. Çalışmamızda KOAH tedavisinin önemli bir komponenti haline gelen steroid tedavisinin bu hastalarda myopati yapıcı etkisi klinik ve elektrofizyolojik olarak araştırıldı. Çalışmaya alınan hastalar onbeşer kişiden oluşan üç grupta incelendi. Birinci grupta metilprednizolon kullanan KOAH hlar, ikinci grupta metilprednizolon kullanmayan KOAH lılar, üçüncü grupta da gönüllü bulunamadığı için idiopatik periferik yüz felci olan ve kortikosteroid kullanmayan hastalardan kurulu kontrol grubu yer aldı.KOAH nedeni ile enterne edilen hastalara uygulanan standart tedavi şemasına göre 1 mg/kg/gün metilprednizolon bir hafta süreyle uygulandı ve doz tedricen azaltılarak bir ay boyunca sürdürüldü. Çalışmaya alınan tüm hastalar nöromuskuler muayene ve elektrofizyolojik inceleme ile değerlendirildi. Metilprednizolon kullanan KOAH lı hastaların altı tanesinde nöromuskuler muayenede proksimal grup kaslarda zaaf tespit edilirken,bunların da iki tanesinde derin tendon reflekslerinde azalma tespit edildi. Atrofi ise hiçbirinde gözlenmedi. Bu altı hastanın elektromiyografik incelemesinde myojen tutulum saptandı. Metilprednizolon kullanmayan grupta ise yalnızca bir hastada nöromuskuler muayenede proksimal grup kaslarda zaaf ve elektromiyografik incelemede myojen tutulum tespit edildi. Kontrol grubunda ise gerek nöromuskuler muayenede, gerekse elektromiyografik incelemede kas tutulumu lehine bir bulgu saptanmadı. Steroid kullanan KOAH h hasta grubu, gerek steroid kullanmayan KOAH h hasta grubu ile ve gerekse idiopatik periferik yüz felci olan hasta grubu ile karşılaştırıldığında birinci grup lehine elektrofizyolojik olarak myojen tutulumun anlamlı sonuçlar verdiğini gördük. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Corticosteroid administration has been shown to induce myopathy in animal experiments. Patients with bronchial asthma or chronic obstructive pulmonary disease who are administered corticosteroids are known to develop myopathy. In this study, our objective is to asses myopathy inducing effect of corticosteroids by the short term corticosteroid treatment in patients with COPD. 45 patients were evaluated for the development of muscle weakness and electrophysiological evidence of myopathy. 30 patients with COPD were included in the study, 15 of them being treated with corticosteroid and 15 without corticosteroid. A third group of control subjects was composed of 15 patients with idiopathic peripheral facial nerve palsy. In the first group, 1 mg/kg/giin of methylprednisolone was administered for one week, during the following three weeks the dose of corticosteroid was tapered gradually, and the treatment was terminated at the end of one month. In the corticosteroid subgroup six patients were found to develop proximal muscle weakness, and two of them were found to have diminished muscle stretch reflexes. In none of these patients muscle atrophy was detected. EMG examination also showed myopathic potentials in these patients. In the non-corticosteroid subgroup, only one patient out of 15 was found to develop proximal muscle weakness, and EMG findings indicating muscle involvement. In the control group there was no finding, either clinical or electrophysiologically, indicating muscle involvement. Statistical analysis of the EMG findings showed that the first group of patients were significantly more prone to develop muscle involvement when compared with the COPD patients not treated with corticosteroid and control subjects. 35