Fen bilgisi öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının ilk yardım bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge level of science teachers and science teachers candidates on first aid
- Tez No: 707989
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitim öğretim ortamlarında öğrenciler yaptıkları aktivitelere bağlı olarak çeşitli yaralanmalar ve kazalarla karşılaşmaktadır. Öğrencilerle aynı ortamda bulunan öğretmenler ise en yakın ilk yardım kaynağıdır ve okullarda görülebilecek kazalarda nasıl ilk yardım yapılacağını bilmelidir. Bu nedenle öğretmenler için ilk yardım bilgisine sahip olmak, okul ortamında meydana gelen kazalarla ilgili yaşanılabilecek durumların önlenmesinde bilinçli müdahale adına son derece önemlidir. Özellikle laboratuvar ortamında yaşanabilecek kazalar nedeniyle de fen bilgisi öğretmenlerinin ilk yardım bilgisine sahip olmaları gereklidir. Bu nedenle bu araştırma fen bilgisi öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının ilk yardım bilgi düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu Ankara ilinde görev yapan 50 fen bilgisi öğretmeni ve bir devlet üniversitesinin son sınıfında okuyan 50 fen bilgisi öğretmen adayı ile toplamda 100 katılımcıdan oluşmuştur. Tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın verileri“İlk Yardım Bilgi Düzeyi Anketi”ile toplanmıştır. Ankette toplam 32 soru bulunmaktadır. Anketin geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları Öztürk (2018) tarafından yapılmıştır. Öztürk (2018) anketin güvenirliliğini 0,67 olarak bulmuştur. Araştırmanın verileri SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre öğretmen adaylarının çoğunun ilk yardım eğitimi almadığı ve fen bilgisi öğretmenlerinin de ilk yardım bilgilerinin eksik olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle öğretmen adaylarının mesleklerine başlamadan önce ilk yardım konusunda eksikliklerinin giderilmesi önemlidir. Bu eksiklikleri gidermek için lisans eğitimleri sürecinde öğretim programlarına ilk yardım dersi zorunlu ya da seçmeli ders olarak eklenebilir ve daha sonra hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerin ilk yardım bilgi düzeyleri geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Students have various physical injuries and accidents depending upon the activities they perform in educational environments. Teachers who are in the same place with students are the closest sources of first aid, and they should know how to do first aid in case of accidents in the school. Therefore, knowing first aid is significantly important for teachers to prevent situations related to the accidents that are likely to happen in the school. Science teachers, in particular, should know how to do first aid for the accidents that can occur in a laboratory environment. This research was made to examine science teacher and teachers candidates' level of knowledge on first aid practices. The study sample included 100 participants in total. Of the participants, 50 were science teachers working in Ankara province and 50 were science teacher candidate studying their last year in a public university. The data of this study performed using screening model were collected with“First Aid Knowledge Level on First Aid”. The questionnaire includes 32 questions. Öztürk (2018) conducted the validity and reliability studies for this questionnaire and found the reliability of the questionnaire to be 0.67. The study data were evaluated using the SPSS program. The data indicated that most of the teacher candidate had not received first aid training and science teachers had deficient knowledge regarding first aid. Therefore, the lack of knowledge on first aid of the teacher candidates should be eliminated before they start their occupations. Accordingly, first aid classes should be included in science teachers' curriculum of undergraduate education as obligatory or elective classes, and then these teacher's level of knowledge on first aid should be improved through in-service training programs.