Tunç Atalay'ın hikâye kitaplarının değerler açısından incelenmesi
Examination of Tunç Atalay's story books in terms of values
- Tez No: 708653
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma Tunç Atalay'ın hikâye kitaplarında işlediği değerler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, nitel bir araştırmadır. Araştırmadan elde edilen veriler doküman incelemesi yoluyla incelenmiştir. Kitaplar, ayrıntılı okunarak bulunan değerler tespit edilmiştir. İlk aşamada kitaplar hiçbir analize tabi tutulmadan bağımsız bir şekilde okunmuştur. İkinci aşamada değer özelliği olup olmadığı kontrol edilmiştir. Üçüncü aşamada ise hangi değerlerin nasıl ifade edildiği incelenmiştir. Bütün hikâyeler okunduktan sonra hikâyelerde belirlenen değere ait ifadeler, ilgili değer başlığının altına sırayla verilmiştir. Değer ifade eden cümleler araştırma kapsamına alınmış; değer içermeyen ifadeler araştırmaya dâhil edilmemiştir. Bütün hikâyeler okunduktan sonra hikâyelerde belirlenen değere ait ifadeler ilgili değer başlığının altında belirtilmiştir. Hikâye kitaplarından metin ve görsel alıntılarla desteklenmiştir. Buna ek olarak araştırmacı dışında bir araştırmacı, hikâye kitaplarını baştan sona okuyarak değerler çerçevesinde incelemiştir. Değerlendirme sonucunda çıkan sonuçlar Miles ve Huberman (1994) tarafından önerilen formül (güvenirlik = görüş birliği /görüş birliği + görüş ayrılığı) kullanılarak %85 bulunmuştur. Araştırmanın dokümanlarını Tunç Atalay'ın Gıdıklanan Elma, İzini Arayan Salyangoz, Siyah Beyaz Hikâye, Kırkayak, Huysuz Kaktüs, İlk takvimim, Uykusu Kaçan Minik Fare Milo, Milo'nun Kahvaltısı, Mutlu Doğum Günü, Milo'nun Fotoğraf Makinesi ve Milo'nun Yıldız Tozu Kumbarası isimli kitapları oluşturmaktadır. Bu kapsamda olumlu görülen değer ifadeleri dikkate alınmış, olumsuz görülen ifadeler araştırma kapsamına alınmamıştır. Araştırma sonucunda Tunç Atalay'ın hikâye kitaplarında; estetik, mutluluk, sevgi, arkadaşlık-yardımseverlik, sorumluluk, sabır ve merhamet değerlerine yer verildiği tespit edilmiştir. İncelenen kitaplarda en çok estetik, en az ise; merhamet ve sabır değerleri bulunmaktadır. Estetik, mutluluk, sevgi, arkadaşlık-yardımseverlik değerleri sıkça vurgulanırken sorumluluk, merhamet kitaplarda az yer alan değerlerdir. Nezaket, saygı, dürüstlük, çalışkanlık ve cesaret değerlerine ise rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine Tunç Atalay's values in his story books. The study is a qualitative research. The data obtained from the research were examined through document analysis. The values were determined by reading the books in detail. In the first stage, the books were read independently without any analysis. In the second stage, it was checked whether there is a value feature or not. In the third stage, which values were expressed and how they were expressed were examined. After all the stories were read, the expressions related to the value determined in the stories were given under the related value title in order. Sentences expressing value were included in the research; Expressions without value were not included in the study. After reading all the stories, the expressions related to the value determined in the stories are stated under the related value title. It is supported by text and visual quotations from the story books. In addition, a researcher other than the researcher read the story books from beginning to end and examined them within the framework of values. The results of the evaluation were found to be 85% using the formula (reliability = consensus / consensus + disagreement) suggested by Miles and Huberman (1994). The documents of the research are Tunç Atalay's Tickled Apple, Snail Searching for Its Trace, Black and White Story, Centipede, Grumpy Cactus, My first calendar, Little Mouse Milo, Milo's Breakfast, Happy Birthday, Milo's Camera and Milo's Star. He composes the books named Dust Box. In this context, positive value statements were taken into account, and negative statements were not included in the research. As a result of the research, in the story books of Tunç Atalay; It has been determined that the values of aesthetics, happiness, love, friendship-helpfulness, responsibility, patience and compassion are included. In the examined books, the most aesthetic, the least; There are values of compassion and patience. While the values of aesthetics, happiness, love, friendship- helpfulness are frequently emphasized, responsibility and compassion are values that are rarely included in the examined books, the most aesthetic, the least; There are values of compassion and patience. While the values of aesthetics, happiness, love, friendship- helpfulness are frequently emphasized, responsibility and compassion are values that are rarely included in the books. The values of courtesy, respect, honesty, hard work and courage were not found.