IM uygulanan non-steroid antienflamatuar piroksikamın postoperatif (IV) hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulanan meperidinin tüketimine etkisi
The Effects of a non-steroidal antiinflammatory drug piroxicam on meperidine consumption used for postoperative pain control during IV PCA
- Tez No: 70930
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada postoperatif analjezi amacıyla I.M piroksikamın I.V-HKA meperidin tüketimine, postoperatif ağn düzeyine, hemodinamik ve solunum sistemi üzerine etkileri ile yan etkileri karşılaştırıldık. Çalışmaya ASA I ve II grubundan 40 hasta alındı. I. Gruba indüksiyondan hemen sonra 40 mg i.m piroksikam uygulandı. n.Gruba ise indüksiyondan hemen sonra 2 mi serum fizyolojik i.m uygulandı. Hastaların tümüne postoperatif olarak iletişim kurulabildikten hemen sonra VAS ile ağrı skorlaması yapıldıktan sonra meperidin 0.5 mg/kg loading doz, basal infüzyon 2 mg/saat, HKA bolus doz 5mg, kilitli kalma süresi 15 dakika, 4 saatlik limit 50 mg, olacak şekilde I. V HKA (Abbott Pain Management Provider TM) meperidin bağlandı. 24 saat süre ile izlenen hastaların ilaç gereksinimi, VAS, sedasyon düzeyi, Sp02, hemodinamik ve solunumsal parametreleri izlendi. I.Grup'ta ki tüm hastaların VAS değerlerinde,meperidin tüketiminde, bulantı ve kusma sıklığında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit edildi. Hastalarda uygulamalarla ilgili ciddi bir komplikasyon izlenmedi. Sonuç olarak I.M piroksikam'ın postoperatif etkili analjezi oluşturduğu, meperidin tüketimini azalttığı; yan etkilerde ise bulantı ve kusmayı anlamlı olarak azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY İn this study the effect of piroxicam on VAS, hemodynamic and respiratory parameters and consumption of meperidine IV by PC A were evaluated. Fourty patients ( ASA I-II ) were enrolled to the study. In group I, patients recieved 40 mg of piroxicam im just after induction of anestesia. Where as, in group II they recieved 2 ml of salin im. In the postoperative period, VAS was evaluated and PCA device was setted to infuse a loading dose of 0.5 mg/kg; basal infusion of 2 mg/h; PCA bolus dose of 5 mg; locking time 15 min; four hour limit 50 mg mepheridine. Each patient was observed for 24 hours and analgesic drug requirement, VAS, sedation score, Sp02, hemodynamic and respiratory parameters were evaluated, m group I reduction in VAS,meperidine consuption and insidance of nause and vomiting were significant statistically. There was no complications observed due to two procedure. We concluded that piroxicam im was effective for postoperative pain, meperidine consumption and side effects like nausea and vomitting were reduced significantly.