Üniversite öğrencilerinin e-öğrenme stilleri ile teknoloji bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' e-learning styles and technology addiction
- Tez No: 709346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin teknoloji bağımlılıkları ile e- Öğrenme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Yapılmış olan çalışma, 2020-2021 yılında Yeditepe Üniversitesi'nde farklı bölüm ve farklı sınıf düzeylerinde eğitim gören 143 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Gülbahar & Alper (2014) tarafından geliştirilen e-Öğrenme Stilleri Ölçeği ve Aydın (2017) tarafından geliştirilen Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere SPSS programı kullanılarak yorumlanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde Bağımsız Gruplar t-testi ve Tek Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde ise, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, üç ve üzeri grupların karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılık bulunması durumunda, anlamlılığın yönünü belirlemek için Tamhane's T2 testi uygulanmıştır. İlişkiyi belirlemeye yönelik yapılan analizlerde ise Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Gerçekleştirilen analizlerin sonuçları istatistiksel tablolar ile verilmiştir. Yapılmış olan araştırma sonucunda öğrencilerin teknoloji bağımlılık düzeylerinin“Düşük Düzeyde Bağımlı”olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin e-Öğrenme stilleri incelendiğinde ise katılımcıların en çok sahip olduğu e-Öğrenme stilinin“Görsel-İşitsel Öğrenme”olduğu görülmektedir. Üniversite öğrencilerinin Sosyal Ağ Bağımlılığı ile Görsel-İşitsel Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı ile Bağımsız Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, Teknoloji Bağımlılığı ile Görsel-İşitsel Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı ile Bağımsız Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, Teknoloji Bağımlılığı ile Bağımsız Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı ile Sezgisel Öğrenen e-öğrenme stiline sahip oluşu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki ve Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı ile e- öğrenme stilleri ölçeği tümü arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between university students' technology addictions and their e-Learning styles. The study has carried out with 143 students studying at different departments and different grade levels at Yeditepe University in 2020-2021. The e-Learning Styles Scale developed by Gülbahar & Alper (2014) and the Technology Addiction Scale developed by Aydın (2017) were used in this study. The data obtained were analyzed with the SPSS program. Independent Sample t-test and One-Way ANOVA test were applied to normally distributed data. In the data that did not show normal distribution, Mann-Whitney U test was used to compare paired groups, and Kruskal Wallis test was used to compare groups of three or more. In case of statistical significance, the Tamhane's T2 test was applied to determine the meaningful groups. The results of the analyzes are shown in statistical tables. As a result of the research, it was determined that the technology addiction levels of the students were“Low-Level Dependent”. When the e-Learning styles of the students have examined, it has seen that the e-Learning style that the participants have the most is“Audio-Visual Learner e-Learning Style”. There is a negative and significant relationship between university students' Social Network Addiction and“Audio-Visual e-Learning Style”, a negative and significant relationship between Online Game Addiction and“Independent Learner e-Learning Style”, a negative and significant relationship between Technology Addiction and“Audio-Visual Learner e- Learning Style”, a negative and significant relationship between having an Online Game Addiction and an“Independent Learner e-Learning Style”, a negative and significant relationship between having an Technology Addiction and an“Independent Learner e-Learning Style”, a negative and significant relationship was found between Game Addiction and having an“Intuitive Learner e-Learning Style”and a negative and significant relationship between Online Game Addiction and the overall e-learning styles scale.