Farklı reprodüktif dönemdeki kedilerin vaginal floralarının karşılaştırılması
Comparison of vaginal flora of cats in different reproductive stages
- Tez No: 710641
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı kedilerde farklı üreme dönemlerinde vaginal sitoloji, hematolojik ve hormonal değerler, vaginada bakteri varlığı ve bu bulgular arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmada pubertasa ulaşmış 30 sağlıklı, geriatrik olmayan dişi kedi kullanıldı. Kediler östrüs, anöstrüs ve gebe kediler olmak üzere 3 eşit gruba (n=10) ayrıldı. Çalışmaya alınan kedilerin vaginalarından mikrobiyolojik ve sitolojik inceleme için örnekler alındı. Aynı zamanda hormonal analiz ve hemogram için kan örnekleri alındı. Dokuz (%30) hayvanda bakteri üremesi olmazken, 21 (%70) hayvanda bakteri üremesi gözlendi. Gruplara göre değerlendirildiğinde sırasıyla 3 (%30) östrus, 4 (%40) gebe ve 2 (%20) anöstrüs dönemindeki hayvanda bakteri üremesi olmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate vaginal cytology, haematological andhormonal values, the presence of bacteria in the vagina, and the relationship between these findings in different reproductive periods in cats. In the study, 30 healthy non-geriatric female cats who had reached to puberty were used. The cats were divided into 3 equal groups (n=10) as oestrus, anoestrus and pregnant cats. The samples were taken from the vagina of the cats included in the study for microbiological and cytological examination. At the same time, blood samples were taken for hormonal analysis and hemogram. While there was no bacterial growth in 9 (30%) animals, bacterial growth was observed in 21 (70%) animals. When evaluated according to the groups, there were no bacterial growth in 3 (30%),4 (40%) and 2 (20%) animals inestrus, pregnant and anoestrus groups, respectively.