Güvenlikleştirme yaklaşımı ve düzensiz göçle mücadele kapsamında Türkiye'deki Afgan göçmenlerin değerlendirilmesi
An evaluation of the Afghan migrants in Turkey within the scope of security approach and the fight against irregular migration
  1. Tez No: 711207
  2. Yazar: UĞUR SELÇUK ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ÖZLEM ULTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Tarih boyunca sürekli olarak göçlerin yaşandığı bir ülke olan Türkiye'ye, her yıl binlerce insan yasal veya yasa dışı yollarla giriş yapmaktadır. Son yıllarda, çevre ve komşu ülkelerde meydana gelen istikrarsız ve olumsuz gelişmeler nedeniyle göç edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye'de sayıca en yüksek oranda bulunan Afgan düzensiz göçmenler Afganistan'ın içinde bulunduğu istikrarsız durumun devam etmesi ve geçmişe dayanan Türk-Afgan dostluğunun etkisi göz önüne alındığında ülkede beklendiğinden daha uzun süre kalacakları düşünülmektedir. Çalışmanın temel amacı, Afgan düzensiz göçmenlerin istihdam, sağlık ve sınır güvenliği açısından güvenlik tehdidi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinin öğrenilmesidir. Düzensiz göçmenlerin Türkiye'ye etkilerini görebilmek için güvenlikleştirme kuramından faydalanılacaktır. Afgan düzensiz göçmenlerin bazı alanlarda etkilerinin analizinin ardından, Türkiye'de alınması gereken tedbirler öğrenilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Every year, thousands of people enter into Turkey, which has been a country of constant immigration throughout history, through legal or illegal means. In recent years, the number of immigrants has been increasing day by day due to the unstable and negative developments in the surrounding and neighboring countries. Afghan irregular migrants, who have the highest number in Turkey, are evaluated to stay in the country longer than expected due to the long-standing Turkish-Afghan friendship, as the unstable situation in Afghanistan continues. The main purpose of the study is to find out whether Afghan irregular migrants can be considered as a security threat in terms of employment, health and border security. In order to see the effects of illegal immigrants on Turkey, the securitization theory will be used. Following the analysis of the effects of Afghan irregular migrants in some areas, the measures to be taken in Turkey will be tried to be addressed.