Teminat senetleri
Collateral bills
  1. Tez No: 711537
  2. Yazar: ASLIHAN BÜYÜKİŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kambiyo senetleri Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiş olup ticari hayatta teminat amacıyla konularak kullanımı mümkündür. Teminat senetleri ise Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmeyen ancak uygulamada kambiyo senetleri aracılığıyla teminat sağlamak amacıyla ortaya çıkmış senet türlerindendir. Bu nedenle tez adı kambiyo senetlerini kast edecek şekilde belirlenmiştir. Teminat senetleri, senet üzerine konulan kayıt ile oluşturulabileceği gibi kayıt konulmaksızın da düzenlenebilmektedir. Ancak bazı hallerde senede yazılan teminat kayıtları senedi geçersiz hale getirebilmektedir. Geçersiz hale gelmesi ile kast edilen senedin kambiyo senedi olmaktan çıkması anlamına gelmektedir. Kambiyo senedi sayılmamasının ise özellikle icra takibi açısından büyük önemi bulunmaktadır. Bu tez ile amaçlanan öncelikle kambiyo senetlerinin genel özelliklerinden bahsedip sonrasında teminat senedi türlerini açıklamaktır. Son olarak da teminat senedinin icra takibine ve menfi tespit davasına konu olması halleri ispat kuralları çerçevesinde açıklanacaktır. Farklı hukuk dalları açısından inceleme yapıldığından konu hakkındaki tez kapsamının aşılmaması için genel açıklamalara yer verilmiştir. Ardından konunun teminat senetleri ile olan ilişkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bills of exchange are regulated in the Turkish commercial code and can be used for collateral purposes in commercial life. Collateral bills are one of the types of securities that are not regulated in the Turkish commercial code, but have arisen in practice in order to provide collateral through bills of exchange. For this reason, the thesis name was determined to mean bills of Exchange. Collateral bills can be created with the registration placed on the bill, as well as they can be issued without the inscription. However, in some cases, the collateral registrations written in the bill may invalidate it. If it becomes invalid, it means that the bill is not considered as a bill of Exchange. The invalidity of the bills of exchange is of great importance, especially in terms of execution proceeding. The purpose of this thesis is to first explain the general characteristics of bills of exchange and then explain the types of collateral bills. Next, there will be mentioned the defenses that the drawer can put forward due to the bill. Finally, the cases in which the collateral bills is the subject of execution proceeding and negative declaratory action will be disclosed within the framework of the proof rules.General explanations are given in order not to exceed the scope of the thesis on the subject, since there will be an examination in terms of different branches of law. Then, the relationship of the subject with the collateral bills was included.