Weberci bürokratik organizasyon anlayışının çağdaş bir değerlendirmesi
A contemporary assessment of Weberian bureaucratic organization
  1. Tez No: 711666
  2. Yazar: ZEHRA ÇEMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KUNDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Bürokrasi Kavramı ve yapısı ele alınmakta ve Max Weber'in formüle ettiği bürokrasi teorisi ışığında değerlendirilmektedir. Klasik Yönetim Anlayışının oluşumuna kadar bürokratların siyasal yaşamda aktif olduğu bir yapıyı anlatmak için kullanılan bürokrasi kavramı, gerçek manasıyla ele alındığında devlet olgusuyla ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda bürokrasi kavramı ile ilgili tanımlamalara yer verilmiştir. Bürokrasinin gelişimi tarihi boyutlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bir diğer ifadeyle bürokrasi anlayışında meydana gelen değişiklikler ele alınmıştır. Çalışmamızın amacı bürokrasi kavramının çeşitli toplumlarda nasıl anlamlandırıldığı belirlemek ve hangi unsurların modern anlamda bürokrasi terimini hızlandırdığını, organizasyon yapısının çağdaş bürokrasiyi nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Netice olarak bürokrasi kavramının toplumların kültürel, ekonomik, sosyal ve siyasal yapılarına göre değişik anlamlarda ve amaçlarda kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bürokrasi kavramı, ikinci bölümde organizasyon yapısı son bölümde ise e-devlet kavramı çağdaş bürokrasi bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept and structure of bureaucracy is discussed and evaluated in light of the bureaucracy theory formulated by Max Weber. The concept of bureaucracy, which is used to describe a structure in which bureaucrats are active in political life until the formation of the Conception of Classical Management, emerged with the fact of the state when taken in the real sense. In our study, the definition of bureaucracy is given. The development of bureaucracy has been tried to be revealed with its historical dimensions. In other words, the changes in the bureaucracy understanding are discussed. The aim of our study is to determine how the concept of bureaucracy is understood in various societies and which elements accelerate the term bureaucracy in the modern sense and how the organizational structure affects the contemporary bureaucracy. As a result, it is concluded that the concept of bureaucracy is used in different meanings and purposes according to the cultural, economic, social and political structures of societies. This study consists of three main parts. In the first part, the concept of bureaucracy, the second in the organizational structure and in the last section, the concept of state are discussed in the context of contemporary bureaucracy.