Devlet ve mekân: Stratejik ilişkisellikten toplumsal uzama
State and space: From strategic relantionship to social space
  1. Tez No: 712963
  2. Yazar: VELAT ÇOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel itkisi, devleti ve mekânı parçalama gayretidir. İlkin devlet alanının sahip olduğu ontolojik yapıyı bulma ve tözcü fikirleri bir kenara bırakma derdine girilmiştir. İkinci temel nokta ise devletin meşru bir zemin kazanması ve pratiklerini gerçekleştirebilmesi için mekân formuna duyduğu ihtiyaç çalışılmıştır. Bu doğrultuda en küçük örgütlenme biçiminden daha makro yapılara giden bir analizin sonucu olan çalışmanın seyri, Marksist bir okumayla devleti ve mekânı yeniden anlama çabasına gidilmiştir. Birbirine bağımlı bu iki mecranın toplumsal arenayı formüle etmesi, farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olmuş ve iki önemli veriyi işlememize olanak tanımıştır. Haussmann'ın Paris'i yık-yap usulüyle Wacquant'ın kent paryaları özelinde cereyan eden bu işlem hali, farklı sermaye türlerinin yeni yüzünü göstermiştir. Böylece devlet- karşılaşması; simgesel kopuşlar ile mekânsal keskinlikler yaratarak toplumsal arenayı yeniden inşa etmemizi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this work is the effort to separate the state and space. The first aim is to discuss the ontological structure of the state space by ignoring the specific ideas on the topic. The second aim is to study that the state needs a spatial form of space to gain a legitimate ground and to realize its practices. In this perspective, this study attempted to re-understand the state and the space from a Marxist view following a direction from the smallest form of organization to more macro structures. The interdependency of these ducts formulates the social arena that leads different reactions to arise, thus, allowed us to process two important data; Haussmann's way of devising Paris, and Wacquant's way of dealing with urban pariahs. These showed the new faces of various types of capital. As the state encounters space, we rebuild the social arena by creating spatial sharpness with symbolic breaks.