İstanbul altın borsasının elmas ve kıymetli taşlar piyasasına etkileri
The effects of Istanbul stock exchange of gold on to the precrous gemstones
  1. Tez No: 714466
  2. Yazar: ELANUR GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Takı insanoğlunun geçmişinden bu yana süslenme, inanç, itibar, statü belirleyici, korunma amaçlı bir eşya olarak günümüze kadar gelmiştir. Geçmiş zamanda insanoğlu takılarını fildişi, mercan, deniz kabuğu, inci gibi malzemeleri ya da öldürdükleri hayvanların kemik, diş, boynuz gibi kısımlarını birleştirerek yapmışlardır. Madenlerin ve taşların bulunup çıkartılmasıyla beraber organik malzemelerin yerini metaller, değerli ve yarı değerli taşlar almaya başlamıştır. Bunu izleyen zamanlarda ise madenler değerli taşlarla kullanılmaya başlanıp çeşitli mücevherler yapılmıştır. Böylelikle kuyumculuk sektörü oluşmuş ve bunu takiben bu sektörün alt kolları da kendiliğinden doğmuştur. Altın bilinen en değerli madenlerden, elmas ise bilinen en değerli taşlardan biridir. Altın sarı ve parlak rengi kolay şekil verilebilmesi, elektrik ve ısıyı iyi iletmesi sebebiyle, elmas ise dünyadaki en sert mineral olması, kesildiğinde ışığı iyi yansıtması, kesiciliği, aşındırıcılığı sebebiyle mücevher sektöründe kullanılmasının yanı sıra sanayide, endüstride ve çeşitli tıp alanlarında da kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar geçen zamanda altın ve elmas süslenme aracı olarak kullanılırken, yakın zamanda finansal varlık ve yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Bunun için dünyada altın borsaları kurulmuş ve altının satışları bu kanalla yapılmıştır. Türkiye'de kurulan İstanbul Altın Borsası'yla beraber altın arzındaki sorunlar giderilmiş, altının fiyatı her yerde eşit hale getirilmiş, kayıt dışılığa son verilmiş, sektörün dünyadaki konumu yükseltilmiş ve altın yatırım aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elmas ise altın gibi kayıt altında satılamayıp genelde kaçak yollarla ülkeye sokulup satışları yapılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise Türkiye'deki ÖTV oranının %20 olup dünya oranlarına göre yüksek olmasıdır. Sonuç olarak; Dünya Elmas Borsa'larının işleyiş biçimlerine bakıldığında, aynı altın borsası gibi düzenli bir şekilde işlediği görülmektedir. İstanbul Altın Borsası'nın içinde açılması hedeflenen Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasasının, dünyadaki örnekleri de ele alındığında elmas kaçakçılığının sona ermesine ve Kimberley kapsamında çatışma bölgesi elmaslarının yurda sokulmasına engel bir kuruluş olduğu görülmektedir. Elmas ve Kıymetli Taşlar Piyasasının kurulması halinde; pazara katkısı, istihdam olanakları, devlete vergi kazançları v.b. unsurlar incelenmiş ve tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Jewelry has come up today from the history of human being as dressing, faith, dignity, determining of status, and a protection item. In the past time, human beings made their jewelry with combining the parts of coral, sea shells, pearl-like material or killing of animals bones, teeth. Metals, precious and semi-precious get started to use instead of organic materials by subtracting minerals and stone. In subsequent times, minerals were used with precious stones and were made variety of metals. Therefore, jewelry industry established and lower branches of this sector had become in the following times. Gold is the most well known precious metals, in the same time diamond is the most well known precious stone. They can use for indurstrial and medical sectors as well as jewelery sector because of Gold has yellow and bright color, it can form easily and transmit electricity, heat well, then Dimond is the hardest mineral in the world, it reflects light better when it cuts,in addition it is very good abrasive. The gold and diamond are used to dressing tool from past to present time. They are finacial assets in recently. Gold exchange market had been established in the world for this therefore the gold sells using this channel. After Istanbul Gold Exchange, The gold supply problem had solved. The price of gold had been stabilized in the everywhere, called off unregistered sales, promoted in the world then it have began to use as investment tool. However diamond is not like gold unfortunately. It imports illegal ways and sale as unregistered. The most important reason is special taxation that is 20%. It is very high according to world rate. As a result; the world of the diomand Exchange market's considering forms of operations are regular such as the gold Exchange market. The Diomand and precious Stones market is targetted to open in the İstanbul Gold Exchange that will prevent unregistered and illegal ones. If the diomand and precious Stones Exchange market establish, it gain the new employment opportunities, state tax benefits and market contributions. This thesis presented above considerations.