Bölgesel bir eğitim sorunu olarak öğretmen işgücü devir hızı: Avantaj ve dezavantajları
Teacher labor turnover as a regional educational problem: Advantages and disadvantages
  1. Tez No: 714809
  2. Yazar: ZARNİGORA USHUROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM TÖSTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı; bölgesel bir eğitim sorunu olarak öğretmen işgücü devir hızı: avantaj ve dezavantajları ortaya çıkarmak ve öğretmen işgücü devir hızının azalması yönünde öneriler sunmaktır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Siirt merkez ve ilçelerinde görev yapan öğretmenler, yöneticiler ve Siirt Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan 1 uzman olmak üzere toplam 15 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Siirt ilinde öğretmen işgücü devir hızının yüksek olduğunu ve bazı olumlu etkileri olmasına rağmen genel olarak okul yönetimlerini, öğretmenleri ve öğrencileri olumsuz etkilediğini işaret etmektedir. Ayrıca, Siirt ilinde öğretmen işgücü devir hızının nedenleri araştırılmış; bu konuda ulaşım ve sağlık alanındaki yetersizlikler, güvenlik problemi, sosyokültürel aktivitelerin eksikliği, lojman ve ek ücret gibi teşviklerin yetersizliği gibi faktörlerin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcılar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan tedbirlerin bu durumu önlemede yetersiz kaldığını ifade etmiştir. Çalışmada, öğretmen işgücü devir hızının azaltılması yönünde, katılımcıların fikirleri ışığında bazı öneriler sunulmuştur. Son olarak öğretmen atamaları ve eğitim planlamalarındaki mevcut problemler hususunda alınması gereken tedbirlerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; Teacher workforce turnover rate as a regional education problem: to reveal the advantages and disadvantages and to offer suggestions for decreasing the teacher workforce turnover rate. This research was conducted using the qualitative research method. Semi-structured interviews were conducted with a total of 15 people working in the center and districts of Siirt including teachers, administrators and 1 expert working in the Directorate of National Education in Siirt. The findings indicate that the teacher workforce turnover rate is high in Siirt, and although this situation has some positive effects, it has a negative impact on school administrations, teachers and students in general. In addition, the reasons for teacher workforce turnover in Siirt province were researched; It has been concluded that factors such as inadequacies in transportation and health, security problems, lack of socio-cultural activities, inadequacy of incentives such as housing and additional fees are effective in this regard. The participants stated that the measures taken by the Ministry of National Education were insufficient to prevent this situation. In the study, some suggestions were presented in the light of the opinions of the participants in order to reduce the teacher workforce turnover rate. Finally, the measures to be taken regarding the current problems in teacher appointments and education planning were mentioned.