Giresun ilinde kadın girişimciliği üzerine bir araştırma
A research on women's entrepreneurship in Giresun province
  1. Tez No: 715503
  2. Yazar: AYŞE DİMELİK ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumda kadınlara yönelik cinsiyet eşitsizliği, kadınların ekonomik açıdan özgürlüklerini ve fırsatlara erişimini engellemektedir. Bu anlamda girişimcilik sürecinde kadınların ve erkeklerin yaşadıkları sorunlar farklılaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı Giresun'da kadın girişimcilerin profillerinin ve karşılaştıkları sorunların ortaya konulmasıdır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik analizlerinden yararlanılarak değerlendirilmeler yapılmıştır. Hipotezlerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini toplamda 370 kadın girişimci oluşturmaktadır. Bu kapsamda 90 kadın girişimciye anket uygulanarak araştırmada kullanılacak veriler toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Giresun'da kadın girişimcilerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak amacıyla girişimciliğe yöneldikleri ve insanlarla iyi iletişim kurmanın girişimci olmak için en önemli koşul olarak algılandığı görülmüştür. Ayrıca kadın girişimcilerin en fazla sorun yaşadıkları konuların işletmelerini kurarken sermaye temini, faaliyetlerini yürütürken ise bürokratik işlemler olduğu tespit edilmiştir. Kadın girişimcilerin aile yaşantılarında ise en fazla fiziksel ve zihinsel yorgunluk yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gender inequality towards women in society hinders women's access to economic freedoms and opportunities. In this sense, the problems experienced by women and men in the entrepreneurship process differ. The aim of this study is to reveal the profiles of women entrepreneurs and the problems they face in Giresun. In the analysis of the data, evaluations were made by using descriptive statistical analyzes. The Mann-Whitney U test was used to evaluate the hypotheses. The universe of the research consists of 370 women entrepreneurs in total. In this context, data to be used in the research were collected by applying a questionnaire to 90 women entrepreneurs. As a result of the study, it was seen that women entrepreneurs in Giresun turned to entrepreneurship in order to gain their economic independence and good communication with people was perceived as the most important condition for being an entrepreneur. In addition, it has been determined that the issues that women entrepreneurs have the most problems with are providing capital when establishing their businesses and bureaucratic procedures while carrying out their activities. It was observed that women entrepreneurs experienced the most physical and mental fatigue in their family life.