Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde mükemmeliyetçiliklerinin bilinçli farkındalık ve aleksitimi açısından incelenmesi
Examination of romantic relationship perfectionism in terms of mindfulness and alexitimia among university students
  1. Tez No: 715977
  2. Yazar: İLKNUR BOZBURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin sahip oldukları romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçiliklerinin bilinçli farkındalık ve aleksitimi açısından ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın konusunu teşkil eden değişkenlere ait kuramsal bilgiler alan yazın bölümünde sunulmuştur. Araştırmada genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yapısal eşitlik modeli analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi analizi için Amos 19 programı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim döneminde KTO Karatay Üniversitesi ve Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 404 kız, 99 erkek olmak üzere toplamda 503 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, araştırmanın konusunu teşkil eden değişkenlerin tespiti için Romantik İlişkilerde Mükemmeliyetçilik, Bilinçli Farkındalık ve Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; üniversite öğrencilerinin sahip oldukları bilinçli farkındalık düzeyleri ile aleksitimileri arasındaki yordayıcı ilişkileri incelendiğinde, negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda aleksitimi ile romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçilikleri arasındaki yordayıcı ilişkileri incelendiğinde, pozitif yönlü doğrusal bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak, bilinçli farkındalık düzeyleri ile romantik ilişkilerdeki mükemmeliyetçilikleri arasındaki yordayıcı ilişkiler incelendiğinde, negatif yönlü dolaylı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to discover the relationships between university students' perfectionism in romantic relationships in terms of mindfulness and alexithymia. The literature part contains theoretical information regarding the variables that comprise the subject of the research. In the study, the relational survey model, a subtype of the general survey model, was used. The relationship between these variables was determined using structural equation model analysis. For structural equation modeling analysis, the Amos 19 program was employed. The study group included 503 university students, 404 males, and 99 females, who were enrolled in the 2020-2021 academic year at KTO Karatay University and Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education. To collect data, the researcher's Personal Information Form was used to determine the demographic information of the participants, and the Perfectionism in Romantic Relationships, Conscious Awareness, and Alexithymia Scale was used to determine the variables that constitute the subject of the research. According to the findings, there was a negative significant association between university students' mindfulness levels and their alexithymia when the predictive relationships between them were explored. Simultaneously, when the predicted correlations between alexithymia and perfectionism in romantic relationships were studied, a positive linear association was discovered. Furthermore, it was discovered that there was a negative indirect association between their level of mindfulness and their perfectionism in romantic relationships when the predicted relationships between the two were explored. Suggestions were made based on the information gathered.