An analysis and translation of Said Halim Pasha's 'İslam'da Teşkilat-i Siyassiye'
Said Halim Pasha'nın 'İslam'da Teşkilat-ı Siyassiye' adlı eseri bir analiz ve çeviri
- Tez No: 716871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VAHDETTİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Said Halim Paşa, Osmanlı İmparatorluğu'nun son sadrazamlarından biri ve önde gelen bir İslamcı aydın olmasına rağmen, uzun zamandır küçümsenen bir figür olmuştur. Burada Said Halim Paşa'nın İslam'da Teşkilat-ı Siyasiyye adlı makalesinin Fransızca orijinalinden yola çıkarak mevcut Osmanlıca ve İngilizce tercümelerini de dikkate alarak tenkitli bir tercümesini sunacağım. Daha sonra Cambridge entelektüel tarih okulundan esinlenerek metnin analizine geçeceğim ve Said Halim Paşa, İslam'da Teşkilat-ı Siyasiyye ile ne yapmak niyetindeydi ve niyetini önceki ve çağdaş söylemler bağlamında nasıl anlayabiliriz sorusuna cevap bulmaya çalışacagım. Genellikle bir“gelenekçi”olarak anılmasına rağmen, Said Halim Paşa'nın büyük ölçüde Osmanlı'nın geç dönem İslami bir modernite, yani alternatif veya müzakere edilmiş bir“modernite”yaratma girişimi içinde anlaşılması gerektiğini iddia edeceğim. Said Halim Paşa, özellikle bilim ve din arasında bir çelişki ortaya koyan büyüyen bir pozitivizm bağlamında, temsili ve modern bir İslam devletinin temelini oluşturmak üzere Şeriat egemenliğinin bilimsel zemini olarak gördüğü şeyi yaratmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Despite being one of the Ottoman Empire's last grand viziers and a prominent Islamist intellectual, Said Halim Pasha has long been an underrated figure. I will provide a critical translation of Said Halim Pasha's essay Islam'da Teşkilat-ı Siyasiyye, based on the French original, while taking note of the existing Ottoman and English translations. I will then move to an analysis of the text, where inspired by the Cambridge School of intellectual history, I will attempt to answer the question“What did Said Halim Pasha intend to do with ”Islam'da Teşkilat-ı Siyasiyye“ and how can we understand his intention within the context of preceding and contemporary discourses?”Despite usually being understood as a“traditionalist,”I will argue that Said Halim Pasha should largely be understood within a late Ottoman attempt to create an Islamic modernity, that is an alternative or negotiated“modernity.”Specifically within the context of a growing positivism which posited a contradiction between science and religion, Said Halim Pasha intended to create what he saw as scientific grounds for the Sharia's sovereignty to form the basis for a representative and modern Islamic state.