Hindistan ulus inşası ve dış politika kimliği
National construction of India and foreign policy identity
- Tez No: 717084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma Hindistan'ın ulusal kimliğini oluşturan faktörleri ve ulusal kimlikte yaşanan değişimleri incelemektedir. Özellikle diğer çalışmaların aksine bu çalışma Hint ulusal kimliğinin Hint dış politikasında etkisine odaklanmıştır. Bu bağlamda çalışma Hint ulusal kimliğinin Hint dış politikasını etkilediğini savunmaktadır. Bunun için öncelikle Hint ulusal kimliğinin inşa edilip edilemediğini incelemek çalışmanın temel hedefi olmuştur. Çalışma, istatistiki somut veriler, analitik ölçümler testler ve mülakatlarla desteklenmiştir. Yapılan incelemelerde Hindistan'ın Batılı ülkeler gibi ulus inşa etmekten uzak olduğu fakat Nehru gibi liderlerin etkisiyle başlangıçta laiklik temelinde bir Hint kimliği inşa etmeye çalıştığı, 1990'lardan itibaren de yükselen dini milliyetçilik ile birlikte laikliğin zayıflayarak Hindu milliyetçiliğinin ön plana çıktığı görülmüştür. Yine çalışmada 1900'lara kadar Nehru'nun etkisiyle oluşturulmaya çalışılan laik milliyetçi Hint kimliğinin Soğuk Savaş ve kolonyal dönemin etkileriyle birlikte bağlantısız bir Hindistan devlet kimliğinin inşa edilmesinde etkili olduğu ortaya konurken, bu tarihlerden itibaren yükselen Hindu milliyetçiliği ile birlikte gelişen Hint ekonomisinin Hindistan'ın yükselen bir güç olarak anılmasında önemli faktörler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors that make up the national identity of India and the changes in national identity. In particular, unlike other studies, this study focuses on the impact of Indian national identity on Indian foreign policy. In this context, the study argues that Indian national identity affects Indian foreign policy. Therefore, first all, examining whether the Indian national identity was built or not has been the main goal of the study. The study was supported by statistical data, analytical measurements, tests and interviews. According to the studies done, it has been seen that India is far from nation-building like Western countries, but with the influence of leaders like Nehru, it initially tried to build an Indian identity on the basis of secaularism. But it has been concluded that with the rising religious nationalism since the 1990s, secularism has weakened and Hindu nationalism has come to the fore. In addition to that, it was reealed tht the secular nationalist Indian identity, which was built up to the 1990s thanks to Nehru, was effective in the construction of a non-aligned Indian state identity with the effects of the Cold War and colonial period. It has been concluded that the Indian economy, which has developed with the rising Hindu nationalism since those date, is an important factor ın the recognition of India as a rising power.