Türkiye'nin terörle mücadelede önleyici müdahale stratejisi
Turkey's preventive intervention strategy in the fight against terrorism
- Tez No: 717369
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin sınır ötesinde gerçekleştirdiği askeri harekatlar, önleyici müdahale çerçevesinde değerlendirilmiştir. Önleyici müdahale kavramı, ABD'nin 11 Eylül saldırıları sonrasında Irak'a yönelik uygulaması üzerinden ele alınmıştır. ABD'nin gerçekleştirdiği önleyici müdahaleye özellikle gereklilik argümanları üzerinden eleştiriler yapılmıştır. Bunun neticesinde ABD'nin önleyici müdahaleyi saldırgan bir dış politika olarak kullandığı ve kavramı istismar edici eylemler gerçekleştirdiği ortaya konulmuştur. Türkiye'nin gerçekleştirdiği sınır ötesi harekatlarının amaçları ve sonuçları ele alınarak önleyici müdahale üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmuştur. ABD'nin önleyici müdahale uygulamasında yapılan eleştiri kriterleri, Türkiye'nin harekatları içinde kullanılmıştır. Türkiye'nin gerçekleştirdiği önleyici müdahale, terörle mücadelede savunmacı bir strateji olarak kabul edilmiş ve harekatların amaç-sonuç tutarlılığı ile değerlendirilmiştir. Özellikle oluşturulan güvenli bölgelerdeki yaşam alanlarının ve harekatların yalnızca teröre yönelik olması ile Türkiye'nin önleyici müdahale kavramını istismar etmediği, aksine emsal teşkil eden bir uygulamada bulunduğu ortaya konmaktadır. Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarına giden süreçte terörden algılanan tehdidin artışı, Suriyeli göçmenlerin oluşturduğu sorunlar, savunma sanayinde gerçekleşen artışın askeri-stratejik kapasiteye yansıması gibi konular tek tek ele alınmıştır. Ayrıca bu harekatların hem sahada hem de masada yansımaları da olmuştur. Harekatlar kapsamında ABD ile yaşanan krizler ve Rusya ile yaşanan yakınlaşmada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out military operations beyond Turkey's borders, it has been evaluated in the framework of preventive interventions. The concept of preventive intervention has been addressed through the application of the USA towards Iraq after the September 11 attacks. The preventive intervention carried out by the USA has been criticized especially on the 'necessity arguments'.As a result of this, it was revealed that the USA used preventive intervention as an aggressive foreign policy and carried out acts that abused the concept. Turkey's objectives and results of the cross-border operation carried out was evaluated by taking preventive intervention. US criticism of preventive intervention criteria are used for Turkey's operations. Turkey was accepted as a defense strategy in the fight against terrorism and the evaluation of the results of the operation was carried out with the objective consistency preventive interventions. Especially created their place in a safe area and only for terrorist operations with which to exploit the concept of preventive interventions in Turkey, on the contrary is demonstrated that there is a precedent in practice. Turkey's cross-border operations in the process leading to the increase in the perceived threat of terrorism, which creates problems of Syrian immigrants, topics such as military-strategic capacity of reflection of the increase in the defense industry have been addressed individually. In addition, these operations had reflections both on the field and on the table. The crises with the USA within the scope of the operations and the rapprochement with Russia were evaluated.