İşletmelerin dijitalleşme de yürüttükleri faaliyetlerin finansal performansa etkisinin ölçülmesi: Hazır giyim firmaları üzerine bir uygulama
Measuring the effects of the digitalization activities of businesses on financial performance: An application on ready-made clothing companies
- Tez No: 717816
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küreselleşen dünyada rekabetin artmasıyla birlikte ekonomik sınırlarda ortadan kalkmaktadır. Hızlı değişen dünyada doğru kararlar alınabilmesi için rakipler, ekonomik şartlar, piyasalar, işletme faaliyetleri ve teknolojik gelişmeler yakından takip edilmesi önemlidir. Günümüzde zamanın en iyi şekilde değerlendirilmesinin başarı için önemli olduğu dikkate alındığında teknoloji bize bu konuda birçok imkânlar sunmaktadır. Teknolojideki değişmelere paralel olarak işletmelerin faaliyetlerinde teknolojiyi kullanım oranı da artmıştır. Rekabetin artığı bir ortamda işletmelerin çalışmalarının verimli yürütebilmeleri için teknolojinin nimetlerinde maksimum düzeyde yararlanmaları gerekmektedir. Kullanılan teknolojiler ve internet sayesinde işletmeler fiziki kısıtlamaların dışına çıkarak faaliyetlerini daha verimli ortam olan sanal ortamda yürütebilmektedirler. Sanal ortamda yürütülen faaliyetlerin ne kadar önemli olduğunu 2020 yılında dünya genelinde yaşanan salgından dolayı birçok işletme kısıtlamalar nedeniyle faaliyetlerini durdururken sanal faaliyet için gerekli alt yapıya sahip işletmeler bu durumdan ya az etkilenmiş ya da bu durumu fırsata çevirerek pazar payını artırmıştır. Çalışmamızda Borsa İstanbul'da işlem gören hazır giyim firmalarının sanal faaliyetlerinin finansal performanslarına nasıl yansıdığını görebilmek için gri ilişkisel analiz yöntemi ile incelemeye çalışılmış. İnceleme ile ilgili olarak 2017-2020 yılları arasında elde edilen veriler dikkate alınmış. Elde edilen sonuçlara göre işletmelerinde yeterli teknolojik donanıma sahip ve az sayıda personele sahip işletmelerin daha başarılı olduğu görülmekte. Bu işletmeler finansal performansları incelendiğinde likidite oranları, faaliyet kârlılığı ve personel başına elde edilen gelir oranları yüksek çıkmaktadır. Sanal ortamda yürütülen işlemler artıkça işletmelerin başarı oranları artmaktadır
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, with the increase of competition, it disappears at economic borders. In order to make the right decisions in a rapidly changing world, it is important to closely follow competitors, economic conditions, markets, business activities and technological developments. Considering that the best use of time is important for success today, technology offers us many opportunities in this regard. In parallel with the changes in technology, the rate of use of technology in the activities of the enterprises has also increased. In an environment where competition is increasing, businesses need to make maximum use of the blessings of technology in order to carry out their work efficiently. Thanks to the technologies used and the internet, businesses can go beyond physical constraints and carry out their activities in a more efficient virtual environment. How important is the activities carried out in the virtual environment In 2020, while many businesses ceased their operations due to restrictions due to the worldwide epidemic, businesses with the necessary infrastructure for virtual activity were either less affected by this situation or turned this situation into an opportunity and increased their market share. In our study, in order to see how the virtual activities of ready-made clothing companies traded in Borsa Istanbul reflect on their financial performance, we tried to examine them with the gray relational analysis method. Regarding the review, the data obtained between 2017-2020 were taken into account. According to the results obtained, it is seen that businesses with sufficient technological equipment and a small number of personnel are more successful. When the financial performances of these companies are examined, liquidity ratios, operating profitability and income per personnel are high. As the transactions carried out in the virtual environment increase, the success rates of the enterprises increase.