Çevrimiçi marka topluluğuna üye olmalarına yönelik motivasyon faktörlerinin tüketici katılımı aracılığı ile marka sadakati üzerine etkisi
The effect of online brand community motivation factors on brand loyalty and consumer engagement
  1. Tez No: 717848
  2. Yazar: ÖZLEM CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU YÜKSEL AVCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde, küresel pazardaki rekabet, işletmeleri yenilikçi yaklaşımlar bulmaya itmektedir. Özellikle internet ortamındaki olanaklar rekabet edebilmek için yeni kaynaklar yaratmaktadır. Bunlardan en kayda değeri ise marka toplulukları ve Web 2.0 teknolojilerinin bileşiminden doğan çevrimiçi marka topluluklarıdır. Bu kapsamda, çalışmanın amacı; çevrimiçi marka topluluğuna katılma motivasyon faktörlerinin, tüketici katılım aracılığıyla marka sadakati üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'nin en popüler X online alışveriş sitesinin marka topluluğu üzerine bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, motivasyon faktörlerinin tüketici katılım boyutları aracılığıyla marka sadakati üzerine etkisi pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlıdır. Motivasyon faktörlerinden; eğlence, güncel bilgiler ve doğrulama, marka topluluğuna bağlanma, diğer üyelerden yardım, marka tutkusu, marka etkisi, tüketici katılım aracılığıyla marka sadakati üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, competition in the global market pushes businesses to find innovative approaches. Especially the opportunities in the Internet environment create new resources to compete. The most notable of these are brand communities and online brand communities that emerge from the combination of Web 2.0 technologies. In this context, the aim of the study is, examine the effects of motivational factors for joining the online brand community on brand loyalty through consumer engagement. For this purpose, a research was conducted on the brand community of Turkey's most popular X online shopping site. According to the findings, the effect of motivational factors on brand loyalty through consumer engagment dimensions is statistically significant and positive direction. Motivation factors; suchas the effect on brand loyalty through entertainment, up-to-date information and validation, connection to the brand community, help from other members, brand passion, brand influence, and consumer engagement is statistically impact brand loyalti through consumer engangment.