Konuşma halkası tekniğinin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin konuşma becerilerine ve tutumlarına etkisi
The effect of talk ring technique on primary school 5th grade students speaking skills and attitudes
- Tez No: 717919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, konuşma halkası tekniğinin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin ve konuşma becerilerine ve tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada“ön test – son test kontrol gruplu”desen uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Trabzon ili Akçaabat ilçesi Kavaklı Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri, örneklemini ise Trabzon ili Akçaabat ilçesi Kavaklı Ortaokulu 5/A ve 5/B şubelerinde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Ön test puanları neticesinde random örneklemeyle seçilen bu öğrencilerin 16'sı deney grubunu, diğer 18'i ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubuna konuşma halkası tekniği uygulanmış, kontrol grubuna ise Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan konuşma teknikleri ile öğretim yapılmıştır. Araştırmada her iki gruba ön test ve son test olarak Konuşma Becerisi Tutum Ölçeği ile Konuşma Becerisi Gözlem ve Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Ayrıca uygulama süresince her iki grup Konuşma Becerisi Gözlem ve Değerlendirme Formu ile takip edilmiştir. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesi sürecinde betimsel istatistikler (frekans ve yüzde), normallik testleri, bağımsız örneklemler t testi ve bağımlı örneklemler t testi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulgular neticesinde; çalışma ve kontrol grupları arasında ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. Konuşma halkası tekniğiyle öğrenim gören deney grubu öğrencileriyle mevcut yöntem ve tekniklerle öğrenim gören kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Çalışma grubunun ön test ve son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuşken kontrol grubu ön test ve son test puanlarında istatistiksel olarak bu anlamlı farklılığa ulaşılamamıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler ışığında konuşma halkası tekniğinin mevcut öğrenme yöntemine göre öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmesinde ve konuşmaya yönelik olumlu tutum sergilemesinde daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of speech ring technique on the speech skills and attitudes of elementary 5th graders. In the study, a“pre test–final test control group”pattern was applied. The universe of the research is made up of 5th grade students from Kavaklı Secondary School in Akçaabat district of Trabzon province in the 2020-2021 academic year, and the sample is of students studying at Kavaklı Secondary School 5/A and 5/B branches of Akçaabat district, Trabzon province. As a result of the preliminary test scores, 16 of these students selected by random sampling formed the experimental group and the other 18 formed the control group. Speech ring technique was applied to the experimental group and the control group was taught by traditional method. In the study, both groups were given a preliminary test and a speech skills attitude scale and a speech skills observation and evaluation form as a preliminary test. In addition, both groups were followed up with the Speech Skills Observation and Evaluation Form during the application. In the process of analyzing the data of the research, descriptive statistics (frequency and percentage), normality tests, independent samples t-test and dependent samples t-test were used. As a result of the findings obtained by analyzing the data; No statistically significant difference was observed between the study and control groups in terms of pre-test mean scores. There was a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores of the experimental group students who were educated with the speaking ring technique and the control group students who were educated with the traditional methods and techniques. While a statistically significant difference was found in the pretest and posttest scores of the study group, this statistically significant difference could not be reached in the pretest and posttest scores of the control group. In light of the data obtained as a result of this study, it was found that the speech ring technique is more effective in developing students ' speech skills and demonstrating a positive attitude to speech than the traditional learning method.