Çocuklarda ovarian ve tubal cerrahi patolojiler: Altı yıllık deneyimimiz
Ovarian and tubal surgical conditions in children: Six years experience
  1. Tez No: 718768
  2. Yazar: BEYTULLAH YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızın amacı çocuklarda karşılaşılan adneksiyal patolojileri, bu patolojilere yaklaşımımızı ve sonuçlarını retrospektif olarak incelemektir. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmada, Mart 2004 ile Aralık 2010 tarihleri arasında Dr Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Cerrahisi kliniğimizde adneksiyal patolojiler nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmış olan hastalar geriye dönük olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate our experience on adnexal pathologies in children by examining the management of these conditions and results retrospectively. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively examining the data of children operated for adnexal conditions between March 2004 and December 2010 in Dr Sami Ulus Children's Health and Maternity Hospital Pediatric Surgery Clinic.