Investigate the effect of motivation on employees' performance at Legon Hospital (Ghana)
Motivasyonun çalışanların Legon Hastanesi'nde (Gana) performansı üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 719309
  2. Yazar: SETH ANIM APAU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışanlar, bir kurumun ideal amaç ve hedeflerine ulaşması için hizmet sağlayan doğal kaynaklar veya varlıklardır. Çağdaş araştırmalar, çalışanların herhangi bir kuruluşun can damarı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, çalışanlara özen ve empati ile davranılması gerekir. Çalışan performansını iyileştirme arayışında motivasyon, şirketler tarafından şiddetle dikkate alınan bir faktör olmuştur (Owusu, 2012). Bu objektif teoriyi test etmek için araştırmacılar, motivasyonun çalışanların performansı üzerindeki etkilerini tespit etmek için bir çalışmaya başladılar. Araştırma hedeflerine ulaşmak için, araştırmacılar verileri tablolar ve çizelgeler yardımıyla topladı ve analiz etti. Elli iki (52) katılımcıdan oluşan bir örneklem büyüklüğü kullanıldı ve veri toplamak için anket kullanıldı. Veriler tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi. Araştırma, motivasyonun çalışanların performansı üzerinde yapıcı bir olumlu sonucu olduğunu ortaya çıkardı. Sonuçlar, Nabi ve diğerlerinin keşiflerini doğruladı. (2017). Soruşturma, kurulun, çalışanlara eşitlik duygusu vermek ve işyerinde daha yüksek performansı teşvik etmek için ödüllerin makul ve tarafsız bir şekilde hak eden çalışanlara verilmesini garanti etmesi gerektiğini önerdi.
Özet (Çeviri)
Employees are the natural resources or assets that provide their service for the accomplishment of the ideal objectives and targets of an institute. Contemporary studies have shown that employees are the life blood of any establishment. Therefore, employees need to be treated with care and empathy. In the pursuit to improve employee performance, motivation has been a factor keenly considered by companies (Owusu, 2012). To test this objective theory, the researcher embarked on a study to detect the impacts of motivation on employees' performance. To achieve the research objectives, the researcher gathered and analyzed data with the aid of tables and charts. A sample size of fifty-two (52) respondents were used and questionnaire was used to collect data. The data was analyzed using descriptive statistics. The investigation uncovered that there exists a constructive positive outcome of motivation on employees' performance. The outcomes affirmed the discoveries of Nabi et al. (2017). The investigation suggested that the board ought to guarantee that, rewards are reasonably and dispassionately given to deserving employees to give workers a sense of equity and stimulate higher performance at work.