Özel yap sat inşaat faaliyetlerinde muhasebe ve vergilendirme: Gaziantep ilinde bir uygulama
Accounting and taxation in private (build and sell) construction activities: An application in Gaziantep province
  1. Tez No: 719443
  2. Yazar: ESRA VİLDAN CANTAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özel (yap-sat) inşaat alanında faaliyet gösteren işletmeler için muhasebe ve vergilendirme bu sektörün kilit taşı haline gelmiştir. İnşaat faaliyetlerinde gelir ve giderlerin doğru hesaplanabilmesi ve vergilendirmenin gerçek şekilde ifa edebilmesi muhasebe sisteminin önemini ortaya koymaktadır. Çalışma literatür ve uygulama bölümünden oluşmaktadır. Yapılan çalışmada, kapsamlı biçimde literatür araştırması yapılmış, akabinde özel (yap-sat) inşaat muhasebesi faaliyet alanlarından biri olan kat karşılığı inşaat ile ilgili uygulama yapılmıştır. Günümüzde arsa maliyetinin neden olduğu finansman yükünü kolaylaştırmak amacıyla kat karşılığı inşaat faaliyetleri yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Kat karşılığı inşaat faaliyetleri inşaat firması ile arsa sahibi arasında yapılan bir sözleşmeye dayanmaktadır. Arsa payının inşaat maliyetlerine nasıl yansıtılacağı, arsa sahibine verilen konut veya işyerlerinin nasıl muhasebeleştirileceği gibi konulara ilişkin kayıtların eksiksiz ve doğru bir şekilde tutulması büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın uygulama bölümü için Gaziantep ilinde faaliyet gösteren bir inşaat firması seçilmiştir. Söz konusu firmasının resmi defterini tutan SMMM ile görüşmeler yapılmış olup işletmenin konu ile ilgili muhasebe kayıt ve belgelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting and taxation have become the keystone of this sector for businesses operating in the private (build-sell) construction field. The correct calculation of income and expenses in construction activities and the real performance of taxation reveal the importance of the accounting system. The study consists of literature and application parts. In the study, a comprehensive literature search was conducted, and then an application was made regarding construction in return for flat, which is one of the private (build-sell) construction accounting activity areas. Today, in order to ease the financial burden caused by the cost of land, construction activities in return for flat are widely carried out. Construction activities in return for flat are based on a contract between the construction company and the landowner. It is of great importance to keep complete and accurate records on subjects such as how the land share will be reflected in the construction costs, and how the residences or workplaces given to the landowner will be accounted for. For the application part of the study, a construction company operating in Gaziantep was selected. Interviews were held with the SMMM, who kept the official book of the company in question, and the accounting records and documents of the enterprise were used.