Mesleki eğitimin genç işgücü üzerine etkileri: Başakşehir İkitelli organize sanayi bölgesinde bir alan araştırması
The effects of vocational education on youth laborforce: A field research in Başakşehir İkitelli organized industrial zone
- Tez No: 719608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1970'li yıllarda meydana gelen ekonomik krizle birlikte işsizlik oranlarında ciddi bir artış meydana gelmiştir. İşsizlik oranları içerisinde ise gençlerin payı dikkat çekici bir oranda artmıştır. Bu on yılın sonunda her derde deva olabileceği iddia edilen neoliberal politikalar doğrultusunda devletler bir takım politikalar geliştirmeye başlamışlardır. Bu politikalar arasında mesleki eğitime büyük önem verilmiş ve bu bağlamda Türkiye'de 1977 ve 1986 yıllarında mesleki eğitim sistemini düzenleyen iki kanun çıkarılmıştır. Çıkarılan kanunlara bakıldığında, genç işsizliğini önlemeye ve gençlerin istihdam edilmesini artırmaya yönelik işverenlere büyük teşvikler sağlandığı görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, çıraklık adı altında genç işsizliğini önlemeye yönelik mesleki eğitim sisteminin işverenlere teşvik sağlayan ve bunu yaparken de öğrencilerin ne pahasına olursa olsun kötü koşullar altında çalışmasına göz yuman bir politika mı, yoksa gerçekten genç işsizliğini önlemeye yönelik etkinliğini olan bir politika mı olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, öğrenciler çıraklık adı altında haklarını bilmeden, var olan haklarını kullanmadan, kötü koşullar altında çalışmakta ve mesleki eğitim merkezlerinin genç işsizliğini önlemeye yönelik dikkat çekici bir etkinliği bulunmamaktadır. Çünkü alan araştırmasına katılan öğrencilerin hepsi mevcut bir işte çalışmaktadırlar. Bu öğrencileri, işverenler teşviklerden yararlanabilmek adına mesleki eğitim merkezlerine yönlendirmektedir. Öte yandan öğrenciler sadece belge alabilmek için meslek eğitim merkezlerine gitmektedirler.
Özet (Çeviri)
With the economic crisis in the 1970s, there was a severe increase in unemployment rates. The share of young people in unemployment rates has increased remarkably. At the end of this decade, states have started to develop some policies in line with the neoliberal policies that are claimed to be a panacea. Among these policies, great importance was attached to vocational education, and in this context, two laws were enacted in Turkey in 1977 and 1986, regulating the vocational education system. Considering the laws enacted, it is seen that employers are provided with great incentives to prevent youth unemployment and increase the employment of young people. In this context, this study aims to determine whether the vocational education system aimed at preventing youth unemployment under the name of apprenticeship is a policy that provides incentives to employers and allows students to work under bad conditions at all costs, or is it a policy that is effective in preventing youth unemployment is to reveal. According to the study's findings, students work under bad circumstances without knowing their privileges under the name of apprenticeship, without using their existing rights, and vocational training centers do not have an unusual activity to prevent youth unemployment. Because all of the students participating in the field research are working in a current job, employers direct these students to vocational training centers to benefit from incentives. On the other hand, students go to vocational training centers to get documents.